Botulinum Toksin Uygulamaları
 1. Botoks nedir?
 2. Botoks aslında botolinum neurotoksin isimli bir maddenin piyasaya sürülmüş ismidir.
 3.  
 4. Botoks yılan zehiri midir?
 5. Hayır botoks yılan zehiri değildir. Clostridium botilinum denen bir bakteri tarafından üretilen ve sinir uçlarını tahrip eden bir sinirdir.
 6.  
 7. Botoks nasıl etki eder?
 8. Bu toksin kaslarımız ile sinir uçlarımız arasındaki köprü görevi gören sinapsları parçalar ve işlevlerini sonlandırır. Dolayısı ile etki ettiği alamda kas sinir kavşağını işlevsiz hale getirir. Botoksun etki ettiği sinir kavşağı bir daha kullanılamaz hale gelir.
 9.  
 10. Botoksun etkisi ne zaman başlar?
 11. Botoksun etkisi 24-48 saat içinde başlar ve 7-10 günde tam oturur. Bu sebeple dozların kontrolü için tüm hastalar 10-15 gün içinde kontrole çağrılırlar
 12.  
 13. Botoks yaptırdıktan sonra nelere dikkat etmek gerekir?
 14. Botoks yaptırdıktan sonra Uygulama bölgelerine bilinçli olarak masaj yapılmamalı, vakumlu havuz veya kayak gözlüğü gibi gözlükler takılmamalı ve en azından 3 gün sauna veya hamama girilmemelidir. Bunlar dışında hiçbir gündelik aktivite kısıtlanmaz, öne yana eğilmelerden birşey olmaz, hasta normal duşunu alabilir ve su değmesi bir sorun oluşturmaz. 
 15.  
 16. Botoks nerelere uygulanır? Botoksun rutin uygulama alanları; kaş arası, alın ve göz kenarındaki kaz ayaklarıdır. Bunun dışında diğer kullanım alanları ise boyun, üst dudak barkod çizgileri, alt dudak kenar çizgileridir.
 17.  
 18. Botoks uygulaması acır mı? Botoks uygulaması ağrı yapar mı?
 19. Botoks uygulamalarında kullanılan iğneler oldukça incedir. İşlem toplamda 1-2 dakika sürer ve iğnelerin büyük kısmı ya hiç hissedilmez ya da çok az hissedilir. Sıklıkla bir anestezik krem ihtiyacı dahi olmaz.
 20.  
 21. Botoksun etki süresi ne kadardır?
 22. Botoksun etki ettiği sinir ucu geri dönüşsüz olarak parçalanır. Vücut bu sinir ucunda bir anormallik olduğunu fark eder ve kendisine yeni bir kas sinir kavşağı yapar. Bu oluşum ortalama 4-5 ay sürer. Erki çözülmesi de genelde 4-5 ayda tamamlanır. Genel usul toksinin 4-5 ayda bir uygulanmasıdır.
 23.  
 24. Botoksumu bir arkadaşımla bölüşebilir miyim?
 25. Botoks sulandırılarak iki kişiye bölüştürülerek uygulanır. Prive klinik olarak tek başınıza gelmeniz yeterlidir ve tek kişi gelenlerde fiyat farkı oluşmaz.
 26.  
 27. Baby botoks nedir?
 28. Baby botoks botoks yapılan nokta sayısı değişmeden noktalara uygulanan dozun yarı yarıya düşürülmesidir. Kaslar sadece zayıflatılır ama tüm hareketler devam eder.
 29.  
 30. Botoksum iki ayda çözüldü, normal mi?
 31. Bazı hastaların sinir iyileşmesi çok sık olmaktadır ve nadiren bazı hastalarımız botokslarının iki ayda çözüldüğünü belirtmektedir. Bu aslında normal bir durumdur fakat biz Prive Clinic ailesi olarak bu şekilde erken çözülen botokslarda hastalarımıza ücret almaksızın doz takviyeleri yapmaktayız.
 32.  
 33. Sürekli botoks yaptırmak zararlı mı?
 34. Toksin kasları geçici olarak hareketsiz bırakır. Çalışmayan kas zayıflar. Hiç çalışmadan sürekli yeniden botoks ile bloklanan kas bir süre sonra iyice güçsüzleşir. Bu sebeple kaslar tam çalışmaya başlamadan tekrar tekrar botoks yapmak çok istenen bir durum değildir. En azından kasın 15 gün çalışmasına izin vermek gerekir. Kurallara uygun yapılan toksin uygulamalarını sürekli tekrar etmek zararlı değildir.
 35.  
 36. Bir kez Botoks  yaptırdıktan sonra tekrar yaptırmasam kırışıklıklarım eskisinden kötü olur mu?
 37. Bu soru sıkça sorulur ve cevabı hayır zararı olmaz şeklindedir. Botoks size geçici bir iyilik hali verir ve etkisi geçince kırışıklık eski haline dönmeye başlar. Botoksun iyilik durumunu hafızasına alan hasta ise eski görünümüne dönmeye başlayınca daha kötü oldum sanki diye söyler. Aslında hasta eski haline yaklaşmaktadır ve botoks sonrası birsen önceki halden kötü olmak mümkün değildir.
 38.  
 39. Botoks sonrası mimiklerim tamamen kaybolur mu?
 40. Her mimiği yapan bir kas vardır. Bu kasların toksin ile bloklanması sonucu hareketleri durur. Eğer bir kasın tüm lifleri bloklanırsa kasın hareketi hiç kalmaz ve mimik yapılamaz. Eğer kasın bir kısım lifi bloklanırken bir kısım lifi korunursa o zaman kas kısmen kasılarak mimik oluşturabilir. Botoks uygulamasında temel amaç kaslarımızın tamamen bloklanması değil kasılma gücünün azalması yolu ile kırışıklık oluşumunun önlenmesidir. Buna karşın bazı hastalar kaslarında hiç hareket istemezken, bazıları ise mimiklerinin korunmasını özellikle isterler. Bu durumlarda hastaların isteklerine özellikle uymak gerekir
 41.  
 42. Botoks kaç yaşından itibaren uygulanır?
 43. Genel olarak bebeklere dahil tedavi amaçlı botoks uygulanabilir. Fakat kozmetik uygulamalar en erken yirmili yaşların sonlarında başlanır. Bazı insanlar çok mimiklidir ve daha erken yaşlardan itibaren mimik çizgileri belirginleşmeye başlar. Bu hastalarda toksin uygulayarak istemsiz mimiklerin önüne geçmek ve beyine bu mimiği unutturma amacı güdülür. Burada önemli olan yaş değil yerleşmeye başlayan kırışıklıklardır. Amaç kırışıklıklar oturmadan botoks yapmaktır.
 44.  
 45. Botoksta üst yaş sınırı var mıdır?
 46. Botoks 65 yaş üzerinde özel durumlar dışında pek tercih edilmemektedir
 47.  
 48. Botoks sonrası tüm kırışıklıklarım açılır mı?
 49. Genel olarak yaşlanma ile beraber kırışıklıklar artar. Kırışıklıklar zamanla deride yer oluşturur. Yıllar içerisinde oluşan bu çizgilerin tek bir botoks uygulaması ile açılması her zaman mümkün olmamaktadır. Hastalarımız da bunu iyi anlamalı ve tek bir uygulamadan hemen sonra tüm kırışıklıkların açılmasını beklemelidir. Zamanla tekrarlanan botokslar ile bu çizgiler zaman içinde çok daha iyi açılacaktır
 50.  
 51. Göz kapaklarım düştü, botoks ile kalkar mı?
 52. Yaşın artması ile beraber üst göz kapaklarında deri sarkması oluşur. Eğer deride bolaşma var ise alına botoks yapılırken çok dikkat etmek gerekir. Botoks alın kaslarının kasılmasını engelleyerek göz kapağındaki sarkmayı daha da arttırabilir. Bu sebeple deride sarkması hafif ve orta olan hastalara kaş kaldırma yapmak sureti ile botoks yapılırken, ileri düzey sarkması olan hastalara ise botoks yapılmadan önce üst göz kapak estetiği yapmak daha doğru olacaktır.
 53.  
 54. Botoks ile terleme tedavisi yapılabilir mi?
 55. Botoks sinir uçlarında asetilkolin salgılanmasını önleyerek işlev görür. Ter bezlerinin salgılarında da asetilkolin işlevseldir ve botoks ter bezlerinde bu salgıyı keserek terlemeyi durdurabilir. En çok koltuk altı terleme tedavisinde kullanılan toksin aynı zamanda el ve ayak terleme tedavisinde de kullanılır. Normal yüz dozunun iki katı her iki koltuk altına uygulanır. Etki süresi sıklıkla 6-8 ay arasında değişmektedir
 56.  
 57. Botoks ile migren tedavisi yapılabilir mi?
 58. Migrenin önemli tetik noktalarından birisi yüzün mimik kaslarıdır. Bu sebeple botoks ile mimik adlelerinin kasılmasının engellenmesi migrende genel olarak hem atak sıklığını hem de olursa atak şiddetini ciddi olarak azaltır. Hastalar çoğu zaman botoks sürelerinin geldiğini tekrarlayan migren atakları ile başlayınca fark ederler.