Göz Altı Işık Dolgusu
 1. Göz altı ışık dolgusu nedir?
 2. Göz altındaki yağlar bazı insanlarda fıtıklaşarak göz altı torbalarını belirginleştirir. Bu torbaların belirginliğini azaltmak için yapılan dolguya göz altı ışık dolgusu denir. Renk açma fonksiyonu ağırlıklı olarak gölgelenmenin geçmesine bağlı olarak oluşsa da ışık dolgusunun içinde renk açmaya katkı sağlayan mezoterapi ajanları da vardır. İşlem 10 dakika sürer. Hacim kaybı ile ilgili olarak sonuç hemen alınır. Bunun yanında renk açma etkisi ortalama bir ayda tam etkiye kavuşur ve renk açma kapasitesi ortalama %25’tir
 3.  
 4. Göz altı ışık dolgusu herkese yapılabilir mi?
 5. Gözaltı ışık dolgusunun yapılabilmesi için iki şart vardır. Birincisi göz altındaki torbalanma aşırı olmamalıdır. Aşırı torbalanmada bir de dolgu yapılırsa aşırı dolgun gözler oluşur ki bu istenen bir durum değildir. Aşırı torbalanma durumunda uygun seçim ameliyat olmaktır. Göz altı dolgusu yapılabilmesi için diğer bir şart ise deride bolluk olmasıdır. Deride bolluk olup olmadığını anlamak için derinizi alt kapakta gözün kenarında küçük bir çimdik ile sıkıştırın. Deriniz anında yerine dönmüyorsa deriniz bol ve o an için ışık dolgusuna uygun değilsiniz demektir. Bu durumda ya ameliyat olarak derideki bolluğu almak veya 3 seans karbondioksit lazer kullanarak göz altı derisini sıkılaştırmak gerekir. Lazer sonrasında göz altı dolgusu yapılabilir.
 6.  
 7. Göz altı ışık dolgusu ne kadar kalır?
 8. Genel kalıcılık 12-18 ay arasında diye geçse de deneyimlerime göre bu dolgu 3-4 seneden daha uzun kalmaktadır.
 9.  
 10. Göz altı ışık dolgusu zararlı mıdır? Göz altı ışık dolgusu hyaluronik asit ve mezoterapi ajanları içeren bir dolgudur. Bu dolgular dünyada her gün binlerce kez güvenle kullanılmaktadır. Bilinen bir sağlık zararları yoktur.
 11.  
 12. Göz altı ışık dolgusu sonrası ne sorun yaşayabilirim?
 13. Göz altı ışık dolgusu özellikli bir malzemedir. Her dolgu göz altına yapılmamalıdır. Bu sebeple öncelikle dolgunuzun orjinal göz altı ışık dolgusu olup olmadığını sorgulayınız. Kalın ürünlerin göz altına uygulanması veya daha fazla düzeltme isteği ile uygun bir ürünün olması gerekenden fazla uygulanması göz altında aşırı ödemlenme ve şiş gözlerle sonuçlanabilir. Bu durumda dolgunun fazlası hyaluronidaz enzimi ile erdirilebilir. Yani bu işlem geri dönüşü olan bir işlemdir.
 14.  
 15. Göz altı ışık dolgusu yaptırdım ama memnun değilim. Ne yapmalıyım?
 16. Biraz önce bahsettiğimiz gibi dolgunun eritilmesi mümkündür.
Orta Yüz Dolgusu
 1. Orta yüz neresidir?

 2. Orta yüz burnun iki yanında kalan yanak kısımlarıdır. Bu alanda derin ve yüzeysel yağ yastıkçıkları vardır. Bu yağ yastıkçıklarının hacim kaybı göz çevresinde, yanaklarda, nazolabial olkuta, ağız çevresinde ve hatta jawline yani alt çene kemiği bölgesinde bile sarkmalara sebep olur. Dolu bir orta yüz, yüzdeki pek çok kusuru örter

 3.  

 4. Orta yüz dolgusu nasıl yapılır?

 5. Orta yüz dolguları lokal anestezi altında ofis şartlarında yapılır. Hasta işlem sonrasında normal hayatına devam edebilir ve işine gidebilir.

 6.  

 7. Orta yüz dolgusu ne kadar kalıcıdır?

 8. Seçilen dolgu tipine göre 1 ile 3 sene arasında kalıcılık seçenekleri vardır.

 9.  

 10. Orta yüz dolgusunda ne kadar dolgu kullanılır?

 11. Orta yüz dolgularında her tarafa minimum birer cc yani iki yanağa toplamda en az iki cc (tüp) dolgu gerekir. Bazı hastalarda bu miktar 3-4 cc’ye çıkabilir. Orta yüz dolgularında yapılabilecek en büyük hatalardan biri gereğinden az dolgu kullanıp bir etki beklemektir. Dolayısı ile bir tüp dolgu sıklıkla orta yüz için yeterli olmayacaktır.

 12.  

 13. Hem gözaltı hem dudak çevresi dolgusu düşünüyorum, nereden başlamalıyım?

 14. Yüzün dolgular konusundaki kalbi orta yüzdür. O sebeple pek çok alanda hacim kaybı var ise en doğru başlangıç orta yüz olacaktır. Daha sonra genel usul yukarıdan başlayarak alta doğru inmektir

 15.  

 16. Orta yüz dolgusu sonrası yanaklarım aşırı şiş durur mu?

 17. Doğru bir dolgu uygulaması aşırı şiş yanaklara sebep olmaz. Basına yansıyan şiş yanaklar sıklıkla uzman olmayan ellerde yapılan yanlış malzemelerin bir sonucu olarak oluşmaktadır. Bu sebeple uzmanlığından emin olmayan kişilere kalitesinden emin olunmayan dolgularla merdiven altı tabir edilen mekanlarda dolgu yaptırmak insanın kendine yapabileceği önemli kötülüklerdendir.

 18.  

 19. Orta yüz dolgusunu beğenmezsem ne yapacağım?

 20. Hyalurnik asit dolgular hyaluronidaz isimli ilaçlar ile eritilebilmekte ve etkisi geri döndürülebilmektedir. Bu sebeple memnun kalmazsanız dolgunuz eritilebilir.

Jawline (Çene) Dolgusu
 1. Jawline dolgusu nedir?
 2. Jawline dolgusu çene kontürlerinin yeniden belirginleştirilmesi işlemdir.
 3.  
 4. Jawline dolgusu nerelere yapılır?
 5. Jawline dolgusu üç kısımdan oluşur. Arka çene köşesinin belirginleştirilmesi, keskin bir alt çene kontürü oluşturulması ve çene ucu pozisyonu geride ise bu alanın öne alınması.
 6.  
 7. Jawline dolgusunda ne kadar dolgu gerekir?
 8. Sıklıkla her iki çene köşesi birer tüp dolguya ihtiyaç duyar. Eğer masseter kas alanı da belirginleştirilecek ise yine ek bir tüp dolgu gerekecektir. Çene ucu ise hafif geriliklerde bir, orta geriliklerde 2 cc dolguya ihtiyaç duyar. Yani jawline dolgularında ihtiyaca göre 2 ile 5 cc arasında dolgu gerekebilir.
 9.  
 10. Jawline dolgusu nasıl uygulanır?
 11. Bu işlem klinik ortamında yapılır ve ortalama 20 dakika sürer. Ağrısız sayılabilecek bir işlemdir. Hasta işlem sonrasında iş hayatına veya sosyal yaşantısına dönebilir. İstirahat gerektirmez.
 12.  
 13. Jawline dolguları ne kadar kalıcıdır?
 14. Jawline dolguları dolgu seçimine göre 1 ile 3 yıl arasında kalıcılığa sahiptir. Yapılan dolgu çevre dokularınıza veya çenenize bir zarar vermez ve gerektiğinde tekrar edilebilirler.
Burun Dolgusu
 1. Burun dolgusu nedir?
 2. Burun dolgusu ameliyatsız olarak burnun kemerinin saklanması ve ucunun daha kalkık gösterilmesi işlemidir.
 3.  
 4. Burun dolgusu kimlere yapılabilir? Burun dolgusu burnumu büyütür müdür?
 5. Bu sorunun cevabı kendi içinde saklıdır. Adı üstünde dolgu buruna hacim ekler. Ama kontrollü olarak doğru alanlara az miktarda dolgu eklenmesi burnu görüntü olarak daha kalkık ve daha az kemerli gösterebilir. Burada amaç burunun hacim eksiği olan alanlarına dolgu eklenmesidir. Bu alanlar sıklıkla alın ve burun arasındaki çukurluk alanı ile burun ucudur.
 6.  
 7. Burun dolgusu herkese yapılabilir mi?
 8. Burun dolgusu yapılabilmesi için üç nokta önemlidir. Birincisi burun ucu çok iri olmamalıdır ve yoksa dolgu ile daha da irileşir. İkincisi alınla burun geçişinde doldurulabilecek bir oyukluk olmalıdır. Aksi durumda bu alana yapılabilecek dolgular ile avatar gibi görünülür. Üçüncüsü de burun çok büyükse, çok uzunsa veya ucu çok düşük ise dolgu size maalesefbir kazanç sağlamayacaktır. Bu durumlarda burun estetiği tercih edilmelidir.
 9.  
 10. Burun dolgularında ne kadar dolgu gerekir?
 11. Bir tüp dolgu kullanılası burun dolgularında yeterli olacaktır
 12.  
 13. Burun dolgusu nasıl uygulanır?
 14. Sanılanın aksine burun dolgu uygulamaları oldukça ağrısız uygulamalardır. Burun dolgusu 5 dakika sürer. Hemen etkisini görülür. İşlem sonrasında iki gün hafif şişme olur ancak hastalar normal yaşantılarına devam edebilirler.
 15.  
 16. Burun dolguları ne kadar kalıcıdır? Yeniden uygulanabilir mi?
 17. Burun dolgusu bir sene kalıcıdır. Her işlem burnunuzda birinci senenin sonunda yüzde 30 kalıcılık ile kaybolur. Yeniden uygulamanın bir zararı yoktur
 18.  
 19. Burun dolgusu burun ameliyatına engel olur mu? Burun dolgusu yaptırmış olmak burun ameliyatlarında sorun yaratır mı?
 20. Burun dolgusu yaptırmanız burun ameliyatı olmanıza engel olmaz. Buna karşın eğer 1-2 sene içinde zaten burun estetiği düşünüyorsanız bu kısa süreler için burun dolgusunu yaptırmak yerine beklemeniz daha uygun olacaktır. Ancak henüz ameliyat olmak için kararsızsanız ve burnunuzda küçük değişiklikler istiyorsanız burun dolgusu yaptırmanız ilerdeki ameliyatınızda belirgin bir sorun oluşturmayacaktır.
Şakak (Temple) Dolgusu
 1. Şakak (Temple)  dolgusu nedir?
 2. Şakak dolgusu ameliyatsız olarak şakak bölgesindeki hacim kayıplarının desteklendiği dolgulardır
 3.  
 4. Şakak (Temple) dolgusu kimlere yapılabilir? Çökük şakak bölgesi yüzü ve göz çevresini yaşlı göstermekte, kaşta düşüklüğe sebep olmaktadır. Şakak bölgesinin hemen ön tarafında göz kemiği, hemen arkasında ise saçlı deri bulunmaktadır. Eğer şakak bölgesi bu iki yapıya göre çukurda kalıyor ise hasta şakak dolgusundan fayda görür demektir. Şakak (temple) dolguları sonrası zayıf göz küresi canlanır ve kaş alın geçişi yumuşayarak özellikle fotoğraflarda bu alandaki gölgelenmelere bağlı yaşlı görünüm düzeltilir
 5.  
 6. Şakak (temple) dolgularında ne kadar dolgu gerekir?
 7. Her şakağa birer cc toplamda iki cc dolgu yeterli olacaktır.
 8.  
 9. Şakak (Temple)  dolgusu nasıl uygulanır?
 10. Şakak dolgu uygulamaları oldukça ağrısız uygulamalardır. işlem 5 dakika sürer. Hemen etkisini görülür. İşlem sonrasında iki gün hafif şişme olur ancak hastalar normal yaşantılarına devam edebilirler.
 11.  
 12. Şakak (Temple)  dolguları ne kadar kalıcıdır? Yeniden uygulanabilir mi? Şakak (temple) dolgusu bir sene kalıcıdır. Her işlem burnunuzda birinci senenin sonunda yüzde 30 kalıcılık ile kaybolur. Yeniden uygulamanın bir zararı yoktur
Alın Dolgusu
 1. Alın dolgusu nedir?
 2. Alın dolgusu ameliyatsız olarak alındaki hacim kayıplarının desteklendiği dolgulardır
 3.  
 4. Alın dolgusu kimlere yapılabilir?
 5. Alında iki alana dolgu yapılabilir. Bunlardan birincisi alında mimik hareketlerine bağlı oluşan ince kırışıklık çizgileridir ve bu alana ince dolgular ile mimik çizgilerinin gizlenmesi işlemi yapılabilir. Diğer bir dolgu alanı ise alnın yapısal gerlik veya içe çöküklüklerinin derin kemik üstü dolgular ile hacimlendirilmesidir. Daha dış bükey bir alın dokusu yan profilden daha estetik bir duruş sergilemektedir.
 6.  
 7. Alın dolgularında ne kadar dolgu gerekir?
 8. Yüzeysel alın dolgularında sıklıkla bir cc dolgu yeterlidir. Bunun yanında alnı dış bükey hale getirmek için sıklıkla 2 cc dolgu gerekecektir
 9.  
 10. Alın dolgusu nasıl uygulanır?
 11. Alın dolgu uygulamaları oldukça ağrısız uygulamalardır. İşlem 5 dakika sürer. Hemen etkisini görülür. İşlem sonrasında iki gün hafif şişme olur ancak hastalar normal yaşantılarına devam edebilirler.
 12.  
 13. Alın dolguları ne kadar kalıcıdır? Yeniden uygulanabilir mi?
 14. Yüzeysel alın dolguları botoks ile desteklenir ise 1-2 sene kalıcılık gösterebilir. Botoks ile desteklenmeyen dolgular 4-6 ayda erir. Derin alın dolgularında ise ortalama kalıcılık dolgu tipine göre 1-3 sene arasındadır.
Hyaluronik Asit Dolgu
 1. Hyaluronik asit dolguları nedir?
 2. Hyaluronik asit normalde insan vücudunda dokular arası sıvıda bulunan ve su tutma özelliği çok yüksek olan bir maddedir. Hyaluronik asit zaten vücudumuzda olan bir madde olduğundan vücut tarafından yadırganmaz ve diğer yapay dolgulara göre vücut ile uyumu (biyouyumluluk) oldukça yüksektir. Bu sebeple üst segment hyaluronik asit dolgularda yan etkiler veya allerji gibi komplikasyonlar oldukça nadirdir.
 3.  
 4. Hyaluronik asit dolguların kalıcılığı ne kadardır?
 5. Dolguların kalıcılığı ve akışkanlığı uygulanacağı alana göre değişir. Yüzeyde hemen deri altına uygulanan dolgularda akışkanlığın yüksek olması beklenir. Bu sebeple yüzeye yapılacak dolgular daha ince üretilir ve kalıcılıkları daha kısa olur. Hemen kemik üzerine yani derin dokulara yapılan dolgularda ise akışkanlıktan çok hacim verme özelliği ön plandadır. Bu sebeple derin plan dolguları daha kalın yapıda olup daha uzun kalıcılığa sahiptir. Ortalama piyasada bulunan dolgularda genel kalıcılık yüzeysel dolgularda 6 ay, orta kalınlıktaki dolgularda 9-12 ay, kalın dolgularda ise 12-18 ay arasında değişmektedir. Dolgular erirken çevrelerinde bir miktar kollajen üretimine sebep olurlar. Bu sebeple dolgu yapılan bir alanda ortalama %25 civarında kalıcı kalıcılık oluşur. Yani her dolgunun bir kısmı hastaya kollajen üretimi olarak kalıcı hacim bırakır.
 6.  
 7. Dinamik Dolgu nedir?
 8. Prive klinik ailesi olarak dinamik dolgu denilen yeni nesil dolguları kullanmaktayız. Bu yeni nesil dolgular özel bağ teknolojileri sayesinde kalıcılıklarından ödün vermeden akışkanlıklarını korumakta ve mimikler ile uyum içinde hareket ederek gülme gibi dinamik işlemler sırasında esneyerek bir alanda topaklanmanın önüne geçmektedir. Bu sebeple dolgu dinamik hareketleri kısıtlamadığı için dinamik dolgu adını alır.
 9.  
 10. Yüzde nerelere hyaluronik asit dolgu yapılabilir?
 11. Şu an mevcut teknoloji ile hemen deri altından başlayarak kemik hattına kadar her alana yapılabilecek kalınlıkta dolgular mevcuttur
 12.  
 13. Yağ enjeksiyonu mu, Hyaluronik asit mi? Yağ enjeksiyonu mu yapay dolgular mı?
 14. Bu sorunun cevabı kanımca şu şekildedir. Eğer hacim kazandırılacak bölge dudak, burun, çene ucu gibi tek bir alan ise, yapılacak dolgu hacmi 4 cc’nin altında ise her zaman yapay dolgular daha avantajlıdır. Bunun sebepleri arasında, maliyet olarak 4 cc’ye kadar yapay dolgu yapılması ile, yağ enjeksiyonu yapılmasının maliyetinin yakın olması, yapay dolgularda vücuttan doku alınmasına gerek olmaması ile bu yapay dolguların ameliyathane gerektirmeden ofis şartlarında uygulanması sayılabilir. Ama hasta eğer başka bir estetik ameliyat olacaksa ve bu sırada zaten anestezi alacağı için yapılacak dolgularda yağ enjeksiyonu tercih edilebilir. Ayrıca hastada birden fazla alana hacim takviyesi yapılacak ise, gereken yapay dolgu miktarı 4 cc’nin üzerine çıkıyor ise ve ayrıca hasta anestezi alınmaktan çekinmiyor ise yağ dolguları tercih edilebilir.
 15.  
 16. Dolgumdan memnun kalmaz isem veya dolguya reaksiyon oluşursa ne olacak? Hyaluronik asit dolgular eritilebilir mi?
 17. Hyaluronik asit dolguların en önemli avantajlarından biri bu dolguların sorun nında hyaluronidaz diye bir madde yardımı ile eritilebilmesidir. Dolgu yapan tüm hekimler bu ilacı ya bulundururlar ya da kolayca temin edebilirler.
 18.  
 19. Akıllı dolgu nedir? Akıllı dolgu mu daha iyi, hyaluronik asit dolgu mu?
 20. Akıllı dolgu hyaluronik asit yerine epsilon kaprolakton isimli başka bir etken madde içeren dolgulardır. Hyaluronik asit dolguların ana gücü su çekme kapasitelerinden gelir. Bunun yanında hyaluronik asit dolguların kollajen üretme kapasiteleri düşüktür. Akıllı dolguların ise su çekme kapasiteleri düşüktür ancak kollajen üretme kapasiteleri yüksektir. Bu sebeple erken dönemde hyaluronik asit dolgularla hacim kazanma fonksiyonu daha fazladır. Akıllı dolgularda ilk 2-3 aylık zaman diliminden kollajen üretimi daha yeni başlayacağı için dolgu etkisi hemen ortaya çıkmamaktadır. Bunun yanında üçüncü ay sonrası akıllı dolgular hacim olarak hyaluronik asit dolguları yakalamakta ve 6-9 ay arasında hacim olarak hyaluronik asit dolguların bir miktar üzerine çıkmaktadır. Akıllı dolguların 2-3 sene civarında kalıcılıkları vardır ve asıl etki kollajen üretimine dayanacağı için dolgu erise bile üretilen kollajenler alanda kalacağı için dolgunun %60-70 kalıcı etkisi olacaktır. Akıllı dolguların kalıcılık avantajının yanında dudak ve göz altı gibi derinin ince olduğu alanlarda topaklanma dezavantajı vardır ve bu alanlarda uygulanmaları önerilmemektedir. Akıllı dolguların diğer bir dezavantajı ise maliyetlerinin hyaluronik asit dolgulara oranla biraz daha yüksek olmasıdır. Bunun yanında orta yüz, çene ucu, jawline bibi alanlarda uzun kalıcılıkları akıllı dolgu çok iyi bir alternatiftir.