Dudak dolgusu nedir?

Dudak dolguları hyaluronik asiti içerikli dolgular ile yapılan dolgulardır. Dudak dolguları hyaluronik asiti içerikli dolgular ile yapılan dolgulardır.

Dudak dolgusu kaç yaşından itibaren yapılır?

Dudak dolguları 18 yaş itibari ile yapılabilir. Dudak dolgularında bir üst yaş sınırı yoktur.

Dudak dolgusu ağrılı mıdır?

Dudak dolgusu öncesinde dudaklar lokal anestezi yapılarak uyuşturulur. Ayrıca dolguların içeriğinde de lidokain yani lokal uyuşturucu vardır. Bu sebeplerle uyuşturma işlemi sonrasında dudak dolgularında ağrı olmaz.

Dudak dolgularında morarma olur mu?

Dudak dolguları iğneler veya künt uçlu kanüller ile yapılabilir. İğne ile yapılan uygulamalarda kanama ve morarma riski daha fazla iken, kanül ile yapılan uygulamalarda kanama ve morarma riski kanülün ucu sivri olmadığı için minimaldir. Biz dudak dolgularında genellikle kanül kullanıyoruz ve morarma problemi ile nadiren karşılaşıyoruz.

Dudak dolgusu sonrasında çalışabilir miyim?

Güncel dudak dolgularında eskiye oranla daha az şişlik olmaktadır. Bu sebeple hastalarımız sıklıkla aynı gün iş hayatlarına devam edebilmektedirler.

Dudak dolgusu doğal durur mu?

Dudak dolgusu yaptıranların ortak korkusu dolgunun abartılı görünmesidir. Hele ki ördek gibi olmaktan herkes çok korkar. Bu sebeple dudak dolgularında abartılı hacimlerden kaçınmak gerekir. İdeal enjeksiyon hacmi çoğu hasta için bir seferde bir cc dolgudur. Bazen hastalarımız 1 cc dolgu sonrasında oluşan değişikliği çok beğenirler ve daha fazlasını isterler. Ama dudak dolgusunda daha fazla hacim sıklıkla dudağı çevirmek yerine dudağı ördek gibi ileri alır. Bu sebeple dudak dolgularında bir seferde 1 cc limiti geçilmemeli ve 1 cc dolgu daha yapılmadan önce en az 3-6 ay beklenmelidir. Kurallara ve bilime uyulduğu sürece her dolgu doğal olur.

Kalıcı dudak dolgusu var mıdır?

Kalıcı dolgular daha önce dudaklarda denenmiş ama yapay olmaları, çok hissedilmeleri ve reaksiyonlar sebebi ile terk edilmişlerdir. Dudaklarda en güvenli dolgular hyaluronik asit dolgulardır. Bu dolgular da klinik tecrübelerime göre tamamen erimemekte ve her dolgunun yaklaşık yüzde 20-25 bir kalıcılığı olmaktadır. Bu sebeple 3-4 kez dudak dolgusu yaptıran hastalarda dudak dolguları artık kalıcı bir dolgunluk hali sağlamaktadır.

Dudak dolgusu ne kadar kalır?

Dudak dolgularında çeşitli markalarda kalıcılık 6-12 ay arasında değişmektedir. Son kullandığımız dinamik dolgularda genel kalıcılık bir sene ve üzerine çıkabilmektedir.

Dudak dolgusu sonrasında kontrol gerekir mi?

Dudak dolguları sonrasında ilk 24 saatlik dönemde dudaklarda belirgin ödem olur. Bu süreçte hastalar sıklıkla panikler ve dolgum çok mu oldu diye panikler. Bu süreç normaldir ve beklenen bir durumdur. 24 saatin sonunda ödem yavaş yavaş geriler. Ödem inerken simetrik inmez ve başta hafif asimetriler normaldir. Sıklıkla 4-5 gün sonunda ödem tamamen iner ve hastalar 10. Günde dolgunun kontrolü için tekrar çağrılırlar. Bu kontrolde gereken alanlara küçük dolgu eklemeleri yapılır.