Genel Anestezi Hakkında
 1. Genel anestezi nedir?
 2. Genel anestezi uyuyarak ameliyat olmaktır. Genel anestezi esnasında tam uyku halinde olursunuz ve solunumunuz bir cihaz tarafından sağlanır.
 3.  
 4. Genel anestezi güvenli midir?
 5. Bu herkesin ortak sorusudur. Nasıl ki teknolojik olarak pek çok gelişme yaşanıyorsa bu gelişmeler tıp ve medikal alet teknolojilerine de yansımaktadır. Genel anestezi ilaçları oldukça gelişmiş olup oldukça konforlu bir uyuma ve uyanma süreci yaşanmaktadır. Ameliyat esnasında hastanın solunumu, dolaşımı, kan oksijen satürasyonu, solunumdaki karbondioksit miktarı gibi pek çok değer sürekli ve eş zamanlı takip edilmekte ve anestezi güvenliği arttırılmaktadır?
 6.  
 7. Anestezi almak riskli midir? Ölür müyüm?
 8. Bu felaket sorusunu herkes sorar. Bu olabilecek en uç tablodur ve eğer ciddi riskler taşımıyor iseniz (ciddi kalp akciğer hastalığı, ileri kanser hastalığı vs gibi) anestezi sırasında başınıza bir sorun gelme ihtimali uçağa binmeniz durumunda uçağın düşme ihtimali kadardır. Çoğu zaman trafikte aldığımız riskler ameliyatlarda aldığımız risklerden daha fazladır. Hayatımızda her zaman kötü şeyler başımıza gelebilir. Anestezi riskleri bunlardan fazla değildir.
 9.  
 10. Anestezi sonrasında çok bulantı veya kusma olur mu?
 11. Genel anestezi ilaçların vücuttan atılması sırasında bulantı görülebilmektedir. Ancak gelişen ilaç teknolojileri ile hem bu ilaçların bulantı etkileri azaltılmış hem de bulantı önleyici ilaçların etkinliği arttırılmıştır.
 12.  
 13. Genel anestezi sonrasında hastanede yatmak zorunda mıyım?
 14. Genel anestezi alan hastaların kendine gelmesi sıklıkla 6-8 saat almaktadır. Hastalar bu süreyi hastanede geçirdikten sonra kendilerini rahat ve konforlu hissederler ise taburcu olabilir ve geceyi evlerinde geçirebilirler.
 15.  
 16. Genel anestezi alacağım, tahlil yaptırmam gerekir mi?
 17. Her yaş grubunun kendine has bir anestezi tahlil listesi vardır. Bu listeler anestezi derneklerince belirlenir. Hastalar bu tetkikleri yaptırmadan ameliyat olamazlar. Ayrıca her ameliyattan önce anestezi doktorları hastayı görerek hastanın ameliyata uygun olup olmadığını değerlendirirler.
 18.  
 19. Anestezi alacağım ne kadar aç kalmam gerekir?
 20. Genel anestezi alacak hastaların belli gıda tiplerine göre belli süre aç kalmış olmaları gerekir. Bu açlık süreleri karı gıdalar için 6 saat, süt ve şekerli çay gibi yarı katı gıdalar için 4 saat ve berrak sıvı yani su veya vişne suyu gibi gudalar için ise 2 saattir. Bu açlık süreleri oldukça önemlidir ve ameliyat acil olmadığı sürece açlık sürelerine mutlaka uyulur. Hasta aç olarak gelmemesine karşın bu konuda dürüst davranmayarak açık derse anestezi sırasında olabilecek bir kusma mide sıvısının akciğerlere kaçmasına sebep olur. Bu durumda ölüme kadar uzanabilen ciddi akciğer sorunları görülebilir.
 21.  
 22. Sabah ameliyat olacağım, en son ne zaman bir şey yiyebilirim?
 23. Gece 12.00 ye kadar her şeyi yemek içmek serbesttir. Gece 12 den sonra katı bir şey yememelisiniz. Yani su içmek hariç oruç tutar gibi olmalısınız. Ameliyat saatinden iki saat öncesine kadar sadece su içebilirsiniz. Son iki saatte ise su dahil tam oruç tutar gibi olmalısınız.
 24.  
 25. Ameliyat sabah düzenli kullandığım ilaçları içebilir miyim? Ameliyattan önce bu ilaçları kullanmayı bırakmalı mıyım?
 26. Hangi ilacı kullanıp hangisini bırakmanız gerektiğini mutlaka hekiminize danışınız. Tansiyon ve kalp ritmi ilaçlarını hekiminiz aksini söylemedikçe mutlaka az su ile içiniz. Bu ilaçları içmek ameliyat esnasında tansiyon ve ritim kontrolü açısından oldukça faydalı olacaktır.