Liposuction (yağ alma) Ameliyatı
 1. Liposuction (liposakşın) yağ alma ameliyatı nedir?
 2. Liposuction belli bir alanda birikmiş yağların negatif basınçlı bir sistem tarafından kanül denilen metal çubuklar ile vücut dışına alınmasıdır.
 3.  
 4. Liposuction (liposakşın) ameliyatı kimlere yapılabilir?
 5. Liposucton bir zayıflama ameliyatı değil bölgesel incelme ameliyatıdır. İdeal hastalar, ideal kilolarına yakın olmaları ve şişman olmamalarına karşın belli vücut alanlarında orantısız yağ birikimi olan hastalardır.
 6.  
 7. Çok kilo aldım liposuction ile kilolarımdan kalıcı olarak kurtulabilir miyim? Liposuction (liposakşın,) kalıcı mıdır? Liposuction ameliyatı ile bir bölgedeki yağ kitlesi vücut dışına alınmaktadır. Liposuctionın amacı bir alandaki tüm yağların alınması değil, bir alandaki orantısız yağlanmanın diğer alanlarla eşitlenmesinin sağlanmasıdır. Eğer bir alandaki yağların tamamı alınırsa bu alanda ciddi çökmeler oluşur ve bu en az fazla yağlanma kadar önemli bir sorun yaratır ve ek ameliyatlar ile düzeltilmesi gerekebilir.
 8.  
 9. Liposuction (liposakşın) sonrasında kilo alırsam ne olur?
 10. Liposuction sonrasında kilo alırsanız aldığınız kiloların hepsi daha önce liposuction yapılan alanda birikir düşüncesi yanlıştır. Vücut kilo aldığında yağ dokusu tüm vücutta simetrik olarak artar. Dolayısı ile fazlalığı düzeltilen bir alan kilo alma sonrası vücut ile orantılı olarak kilo alır ve ameliyatın orantısı bozulmaz. Ancak çok kilo alınırsa liposuction yapılan alanlar cerrahi yapışıklıklara bağlı olarak düzensizlik yaratma açısından risk taşırlar.
 11.  
 12. Liposuction (liposakşın) sonrasında çökme olur mu?
 13. Eğer bir alandan gereğinden fazla yağ alınır ise bu durumda iyileşme sonrasında bu alanlarda küçük çöküntüler olabilir ve bu alanların başka alanlardan alınan yağ greftleri ile geri doldurulması gerekebilir.
 14.  
 15. Liposuction (liposakşın) sonrasında dalgalanma olur mu?
 16. Deri normalde elastik bir dokudur. Bununla beraber zamanla deri elastikiyetini kaybeder ve içi liposuction ile boşaltıldıktan sonra bollaşabilir. Bu durumda en sık görülen sorun deride dalgalanmalar oluşmasıdır. Bu sorun oluştuğunda ya bu alan tekrar doldurulmalı ya da deriye germe ameliyatı uygulanmalıdır. Deride sarkma riski olan alanların başında bacak içleri gelmektedir. Bu alanda deri bolluğu olan durumlarda hastalar iyice uyarılmalı gereken durumlarda hastalara germe ameliyatları eklenmelidir?
 17.  
 18. Liposuction ameliyatı sonrası emboli yani yağ pıhtısı atma riski var mıdır? Liposuction (liposakşın) ameliyatı riskli midir?
 19. Liposuction ameliyatlarında yağ hücreleri parçalanmakta ve dışarı alınmaktadır. Bu esnada çevrede yağı besleyen damarlar da hasarlanabilmektedir. Teorik olarak parçalanmış yapın bu mevcut damarların içine girip dolaşıma katılması ile yap embolisi ortaya çıkar. Bu risk düşüktür ancak tıpkı uçakların düşme riski olması gibi liposuction ameliyatında da yağ embolisi riski vardır. Bu sebeplerle liposuction ameliyatlarının tam teşekküllü hastanelerde yapılması oldukça önemlidir.
 20. Hangi alanlara liposuction yapılabilir?
 21. Teknik olarak yağlanma olan her alana liposuction yapılabilir .
 22.  
 23. Bir seferde liposuction ile kaç litre yağ alınabilir? Bir seferde liposuction ile kaç kilo verebilirim?
 24. Öncelikle liposuction bir zayıflama ameliyatı değil bir bölgesel incelme ameliyatıdır. Obezite sorunu olan ve beslenme alışkanlığı bozuk olan bir hasta bu alışkanlıklarından vaz geçmedikçe liposuction olsa dahi bu kilolarını geri alacaktır. Bu sebeple öncelik bir diyetisyen kontrolünde yaşam şeklinin değiştirilmesidir. Ayrıca kas yapısı güçlendirilerek derinin alttan sıkılaştırılması sağlanarak sarkmaların önüne geçmeye çalışılmalıdır. Ne kadar alınabilir sorusunun cevabı ise 5 litreye kadar alınan yağlarda güvenlik daha fazla olacaktır. 5 litrenin üzerindeki liposuctionlarda ise hastanın yakın takibi ve mutlak hastanede takip edilmesi çok önemlidir. Bu şartlar altında obez hastaların kilo vermeye motive olmaları için 10 litreye kadar yağ alan cerrahlar vardır. Ancak yaşam şeklinizi değiştirmediğiniz takdirde alınan tüm yağları geri kazanacağınızdan emin olabilirsiniz.
 25.  
 26. Lazer lipoliz nedir?
 27. Lazer ışınları ile liposuction öncesinde yağların ısı ile sıvılaştırılarak liposuction esnasında daha homojen bir yağ emme işlemi yapmak için geliştirilen bir sistemdir. Ayrıca lazerin deri altında yol açtığı ısı sayesinde derinin teorik olarak sıkılaşması beklenmektedir. Güncel tıp literatüründe lazer lipolizin oldukça faydalı olduğunu belirten yazılar olmasına karşın, kontrollü metaanaliz çalışmalarında lazer lipolizin klasik lipolize olan üstünlüğü kanıtlanamamıştır.
 28.  
 29. Ultrasonik liposuction (liposakşın) nedir?
 30. Ultrasonik liposuction (liposakşın) öncelikle yağ dokusunun vaser veya liposound gibi cihazlar ile ses dalgaları kullanılarak parçalanması sonrasında liposuction ile emilmesi esasına dayanır. Yapılan çalışmalar ses dalgaları kullanılarak yapılan liposuctionın çeşitli avantajları olduğunu vurgulamaktadır. Klinik deneyimimiz de ultrasonik liposuctionda düzensizliklerin daha az olduğu ve deri toparlanma derecesinin ultrasonik liposuctionda daha iyi olduğu yönündedir. Bu sebeplerle kliniğimizde liposuction ameliyatları ses dalgalarının kullanıldığı ultrasonik liposuction şeklinde yapılmaktadır.
 31.  
 32. Lipomatik liposuction nedir?
 33. Lipomatik kiposuction infrasonik ses dalgaları yayarak ultrasonik liposuctıon cihazının yaptığı işleve benzer işlev gören liposuction yardımcısı bir cihazdır.
 34.  
 35. Liposuction ameliyatı ne kadar sürer?
 36. Ameliyat süresi her bir bölge için yaklaşık bir saattir. İki veya üç bölge yapılacak ise süre sıklıkla 2-3 saat arasında değişir. Ameliyat süresinin dışında başka faktörler de hastamızı bekleyen yakınları tarafından anlaşılmalıdır. Öncelikle hastalarımız ameliyathaneye girer girmez ameliyata alınmazlar. Hastalarımızın ameliyat başlamadan yarım saat önce ameliyathaneye çağrılarak bekleme odasında istirahate alınırlar. Ameliyat bitiminde hastalarımızın yarım saat kadar da ayılma odasında beklediği düşünülürse, nakil süreleri de eklendiğinde toplam süre hasta yakınlarına ameliyat süresi attı 1.5 saat olarak düşünülebilir.
 37.  
 38. Liposuction (liposakşın) uyutulmadan ve hastanede yatış gerekmeden lokal anestezi ile yapılabilir mi?
 39. Küçük bölgesel liposuction işlemleri sadece bölgesel uyuşturma ile uyutulmadan yapılabilir ancak birden fazla alan yapılacak ise hasta konforu için genel anestezi altında yapılmalıdır. Lokal anestezi altında yapılan küçük liposuctionlarda hastanede yatma zorunluluğu olmamasına karşın, genel anestezi sonrasında bir geve hastanede yatış uygun olacaktır.
 40.  
 41. Bu estetik cerrahiden memnun kalacağım garanti edilebilir mi?
 42. Maalesef sonuçlardan memnun kalacağınız garanti edilemez. Unutmayınız ki hekiminiz de siz de birer insansınız. Hekiminizden ve sizlerden kaynaklanan sorunlar sebebi ile ameliyatlardan sonra sonuçlardan tam anlamıyla memnun olmayan hastalar olabilmekte ve bu hastalarda revizyon cerrahileri gerekebilmektedir.
Abdominoplasti, Karın Germe Ameliyatı
 1. Abdominoplasti yani karın germe ameliyatı nedir?
 2. Karın germe ameliyatı kilo alıp vermelere ve doğumlara bağlı olarak karın derisindeki sarkıklığın ameliyat ile alınmasıdır.
 3.  
 4. Mini karın germe nedir ve tam karın germe arasındaki farklar nelerdir?
 5. Mini karın germe karnın sadece alt kısmından deri fazlası çıkarılan ve bu esnada göbek deşiğinin yerinin değiştirilmediği bir ameliyattır. Mini karın germe yapılabilmesi için deri fazlasının göbeğin sadece alt kısmında olması ve karın kaslarında gevşeklik olmaması gerekir. Bu endikasyon oldukça az hastada olduğu için mini karın germe ram karın germeye oranla oldukça nadir yapılır.
 6.  
 7. Karın derimde yağlanma ve sarkma var ama karın germe ameliyatında iz kaldığı için olmak istemiyorum. Başka bir yolu var mı?
 8. Liposucton ile karın derinizdeki yağlar alınabilir ancak bu durum yağlanmayı azaltsa da sarkmayı tedavi edemez. Ya fazla deri ile yaşamaya devam etmelisiniz ya da karın germe ameliyatı olmalısınız.
 9.  
 10. Karın germe ameliyatında iz kalır mı?
 11. Her türlü plastik cerrahi ameliyatından sonra özel dikiş teknikleri kullanılsa da belli izler kalır. Bunun sebebi kesilen derinin kendisini yeni deri ile iyileştirememesi ve kesilen derilerin arasında nedbe dokusu oluşmasıdır. Bu nedbe dokusunun kalitesi izin kalitesini belirlemektedir. Maalesef bu dokunun kalitesinde en baskın rol genetik faktörlerdir. Yani sizlerin genetik kodu izlerin kalınlığı ve rengini belirler ve tahmin edilenin aksine dikiş tekniğinin bu izler üzerindeki etkisi daha azdır.
 12.  
 13. Karın germe ameliyatında ne kadar iz kalır?
 14. Karın germe ameliyatında iz sezaryen izinin olduğu yere yerleştirilir. Ancak bu izler sağda ve solda leğen kemiklerine kadar uzatılmalıdır. Bunun sebebi sarkma olan derinin tamamen çıkarılabilmesidir. Bu iz zamanla solar ve çoğu hastada oldukça bekirsiz bir hale gelir. Fakat bu belirsizleşme süresi sıklıkla 1 ile 2 sene arasında olmaktadır. Ayrıca bazı hastalarda izler güzel iyileşmemekte ve geçen süreye karşın belirgin kalabilmektedir. Bu izler hastalar tarafından çok iyi anlaşılmalı ve hastalarımız bu ameliyatın kar zarar dengesini gözeterek bu ameliyatı olmalıdır.
 15.  
 16. Sigara içiyorum. Karın germe ameliyatı olabilir miyim?
 17. Sigara yara iyileşmesini bozmaktadır. Karın germe ameliyatlarından en az 3 hafta önce sigara içilmesi bırakılmalı ve ameliyattan sonra 2 hafta sigara içilmemelidir. Buna uymayan hastalarımızda karın dokusunda yara iyileşmesi sorunu görülmesi sürpriz değildir.
 18.  
 19. Karnımda hem kilo fazlam var hem sarkmam. İkisi aynı anda ameliyatla alınabilir mi?
 20. Hem kilo fazlası hem karında sarkma varsa en doğru yaklaşım önce kilo vermek, bu esnada yine sarkma olacaksa sarkmanın olmasını sağlamak, sonra da kilo verme tamamlanınca karın germe cerrahisini yapmaktır. Bunun yanında eş zamanlı olarak karın derisine hem liposuction yapıp hem de germe ameliyatı yapmak da mümkündür. Pek çok çalışma liposuction tekniğinin karın germe yapmaya engel olmadığını göstermiştir. Bunun yanında liposuction ve karın germe ameliyatlarının aynı seansta yapıldığı hastalarda normalden daha sık hara iyileşme problemi görmenin de olası olduğu bilinmelidir.
 21.  
 22. Karın germe ameliyatı riskli midir?
 23. Karın dokumuzun altında sağlı sollu olarak uzunlamasına karın kaslarımız vardır. Karın germe ameliyatı sırasında doğumlara bağlı arası açılmış olan karın kasları da birbirlerine yaklaştırılarak karın sıkılığı arttırılmaktadır. Bu sıkılaştırma işlemi karın içi basıncı arttırmakta ve bu a bağlı olarak karın içindeki damarlara boşalan bacak damarlarında dolaşım yavaşlamaktadır. Bu yavaşlama eğer hastanın hiç hareket etmeden sürekli yatması ile birleşirse bacak damarlarında kan pıhtılaşabilmekte ve buradan vücuda yayılarak emboliye yol açabilmektedir. Bu sebeple karın germe ameliyatı olan hastaların yattıkları süre içinde varis çorabı giymeleri, yattıkları süre içinde dahi ayaklarımı sürekli hareket ettirmeleri oldukça önemlidir. Ayrıca hastaların yanında gece boyu uyanık kalacak bir yakınları tarafından baldırlarına masaj yapılması bu risklerin önlenmesi için çok önemlidir. Ayrıca hastalar gece boyunca hareketsiz yatmamalı, ilk gece dahi 2-3 kez kalkarak en azından birkaç adım atmalıdır. Eğer bu önlemler uygulanır ise emboli riski büyük ölçüde geçecektir.
 24.  
 25. Karın germe ameliyatı ağrılı bir ameliyat mıdır?
 26. Karın erme ameliyatının ağrısı sezaryen ameliyatı kadardır. Bununla beraber ameliyatlar sonrasında hastalara ağrı pompaları takılmakta ve uygulanan lokal anestezik ajanlar ile ağrı büyük ölçüde giderilmektedir. Ağrının giderilmesi hastanın erken ayağa kalkması için de oldukça önemli olduğundan tüm cerrahlar tarafından çok dikkat edilen bir husustur. Yani karın germe ameliyatı normalde ağrılı nir ameliyattır ancak alınan önlemler ile ağrılar kontrol altına alınarak rahat bir gece geçirmeniz sağlanabilir.
 27.  
 28. Karın germe ameliyatı sonrasında hastanede yatmak gerekir mi?
 29. Karın germe ameliyatı sonrasında en az bir gece hastanede yatmak gerekir. Ameliyat sonrasında dren denilen ve içerideki doku sıvılarını emen pompalar ameliyat sahasında bırakılır. Bu drenler sıklıkla 2-3 günde çekilir ve ertesi gün taburcu olacak hastalar drenleri ile taburcu edilirler. Bu hastalar 3. Gün hastanın kontrole gelmesi ile çekilir.
 30.  
 31. Karın germe ameliyatı sonrası kaç günde çalışmaya başlayabilirim?
 32. Ameliyattan sonra üç gün birinin size yardımcı olmasına ihtiyaç duyarsınız. 3. Günden sonra sıklıkla kendi işlerinizi görmeye başlarsınız. Bir hafta sonrasında hareketleriniz oldukça rahatlamış olur ama genelde çalışabilecek hale gelmeniz 15 gün sürecektir.
 33.  
 34. Karın germe ameliyatlarından sonra ne kadar süre ile korse takmam gerekir?
 35. Karın germe ameliyatlarından sonra üç hafta süre ile korse takmak gerekecektir.
 36.  
 37. Karın germe ameliyatı sonrası ne zaman spor yapmaya başlayabilirim?
 38. Karın germe ameliyatından iki hafta sonra yürüyüşlere başlayabilirsiniz. İkinci ayın sonunda karın haricindeki egzersizlere başlayabilirsiniz. Karın egzersizlerinin yapılmasına ise ancak üçüncü ayın sonunda izin verilebilmektedir.
 39.  
 40. Karın germe (abdominoplasti) ameliyatı olduktan sonra hamile kalırsam ne olur? Karın germe sonrasında hamile kalabilir miyim?
 41. Karın germe ameliyatı sonrasında ilk bir sene hamile kalmamanız önerilmektedir. Bu sürecin sonunda sıklıkla sorunsuz bir iyileşme ve doğum periodu yaşanmaktadır. Bunun yanında bu süreçte karında yeniden sarkma ve çatlamalar görülebilmektedir.
 42.  
 43. Karın germe (abdominoplasti) ameliyatında çatlaklarım da geçer mi?
 44. Karın germe ameliyatı göbek deliği hizasının altındaki çatlakları tedavi ederken, göbek deliğinin üstünde kalan çatlakları geçirememektedir. Bununla beraber çatlakların gerilmesi görünürlüklerinin azalmasına yardımcı olmaktadır.
 45.  
 46. Karın germe (abdominoplasti) ameliyatı sonrasında göbek deliğim ne olacak?
 47. Karın germe ameliyatlarında göbek deliği eski yerinde korunmakta ve karın germe sonrasında karın dokusunda aynı hizada. Yeni bir yer açılarak göbek deliği yeni yerine taşınmaktadır. Bu işlem sırasında göbek deliği etrafında da iz kalmaktadır.
 48.  
 49. Yara izlerimin daha az kalması için ne yapabilirim?
 50. İlk yapılması gereken şey sigara içmemektir. Ayrıca yara yerlerinin nemlendirici kremler ile nemli tutulması yara iyileşmesinin verimini arttırır. Diğer bir önlem yara yerlerinin güneş veya solaryum görmemesidir. İyileşme döneminde güneş gören yara yerlerinde kararma olabilir ve bu durum kalıcı olarak devam edebilir. Bu dikkat edilmesi gereken süre üç aydır. Ayrıca hekimlerin önerdiği yara izini azalttığı düşünülen kremlerin ameliyatın 15. gününde başlanarak günde iki kez üç ay kullanılması yara iyileşmesini destekleyecektir. Diğer bir destek sistemi ise gereken hastalarda silikon tabakalar kullanılmasıdır. Bu tabakalar her hastada gerekli olmamakla beraber gereken hastalarda yara izlerinin azalmasına yardımcı olurlar.
 51.  
 52. Keloid yani aşırı kabarık yara izi hastasıyım, katın germe ameliyatı olabilir miyim?
 53. Keloid hastaları bu ameliyatı olmamalıdır. Aşırı izler ameliyat memnuniyetini ciddi olarak azaltır.
Uyluk Germe Ameliyatı
 1. Uyluk germe ameliyatı nedir?
 2. Uyluk germe ameliyatı koldaki fazla derinin çıkarılması işlemidir.
 3.  
 4. Uyluk germe ameliyatı kimlere yapılır?
 5. Uyluk germe ameliyatı kolunda sıklıkla aşırı kilo vermeye bağlı sarkması olan hastalara yapılmaktadır.
 6.  
 7. Uyluk germe ameliyatında iz kalır mı?
 8. Her estetik ameliyatta olduğu gibi uyluk germe ameliyatında da iz kalır. İki tür iz vardır. Hafif sarkmalarda iz sadece çamaşır çizgisi hizasında tutulabilir. Ancak derinin hareket ile sallandığı durumlarda uyluğun iç kısmından dize kadar ek bir iz eklemek gerekir. Uyluk germe ameliyatının izleri sadece çamaşır çizgisine saklanabilirse sıklıkla iyi tolere edilir. Ancak sarkmanın çok olduğu durumlarda uylukta iç yüze dize doğru ek bir iz eklemek gerekirse bu iz sıklıkla belirgin olacaktır. Bu durumlarda iz ve sarkma dengesi iyi gözetilmelidir. Sarkma durumundan çok da şikayetçi olmayan hastalar için bu ize katlanmak kolay olmayacaktır.
 9.  
 10. Diz bölgemde sarkıklık var, uyluk germe ameliyatından fayda görür müyüm?
 11. Diz bölgesine uyluk germenin katkısı çok yüksek olmayacaktır. Diz bölgesinde sarkma durumlarında ya diz arkasına ek kesiler eklenmeli, ki bunların da belirgin izleri kalacaktır, ya da bu sarkmalar ile devam yaşamaya devam edilmelidir.
 12. Uyluk germe ameliyatı ne kadar sürer?
 13. Uyluk germe ameliyatları ortalama 1,5 saat sürmektedir.
 14.  
 15. Uyluk germe ameliyatlarında anestezi gerekir mi?
 16. Uyluk germe ameliyatları tek başına olduğunda lokal anestezi veya belden uyuşturma anestezisi ile yapılabilir. Ancak uyluk germe sıklıkla başka cerrahiler ile kombine edildiği için genel anestezi altında yapılması daha uygun olacaktır.
 17.  
 18. Uyluk germe ameliyatı ağrılı bir ameliyat mıdır?
 19. Uyluk germe ameliyatı sıklıkla ağrı kesiciler sayesinde çok ağrılı bir ameliyat değildir.
 20.  
 21. Uyluk germe ameliyatından sonra hastanede yatmam gerekir mi?
 22. Uyluk germe ameliyatı sonrasında sıklıkla bir gece yatış gerekir.
 23.  
 24. Uyluk germe ameliyatından sonra ne kadar süre ile korse takmam gerekir?
 25. Uyluk germe ameliyatı sonrasında hastalar 2 hafta özel kol korsesi takarlar.
 26.  
 27. Uyluk germe ameliyatı olurken başka ameliyatlar da olabilir miyim?
 28. Aşırı kilo verme cerrahileri sonrası kollarda, karında, uyluklarda, memelerde sarkmalar oluşabilir. Hastalar sıklıkla bunlar arasından her seansta iki bölgeden ameliyat olurlar.
 29.  
 30. Uyluk germe ameliyatından kaç gün sonra işe başlayabilirim?
 31. Uyluk germe ameliyatından 20 gün sonra çalışma hayatınıza dönebilirsiniz.
 32.  
 33. Sigara kullanıyorum, uyluk germe ameliyatı olabilir miyim?
 34. Sigaranın yara iyileşmesi üzerinde olumsuz etkileri günümüzde pek çok araştırma ile kanıtlanmıştır. Her türlü estetik cerrahide ameliyattan üç hafta öncesinde sigara içiminin bırakılması ve ameliyattan sonra iki hafta süre ile kullanılmaması yara iyileşmesinin daha iyi olması ihtimalini oldukça arttıracaktır.
 35.  
 36. Uyluk germe riskli bir ameliyat mıdır?
 37. Her ameliyatta olduğu gibi uyluk germe ameliyatında da belli riskler vardır. Bunlar erken dönemde ameliyat sahasında hematom oluşması, yara yeri enfeksiyonu, yara yerlerinde açılma gibi sorunlardır. Bu durumlarda iyileşmeniz normalden uzun sürebilir ve pansumanlar için hastaneye gelmek zorunda kalabilirsiniz. Geç dönemde en sık görülen sorunlar ise kötü yara izi ile ilgilidir. Yara iziniz bikini çizginizin altına kayabilir ve bu durumda yeni bir iz düzeltme cerrahisi gerekebilir. Ayrıca yara izi istenenden daha belirgin olabilir ve çeşitli kremler kullanarak yara izleri küçültülmeye çalışılır. Bu kremlerin yetersiz olduğu durumlarda revizyon cerrahileri gerekebilir.
 38.  
 39. Yara izlerimin daha az kalması için ne yapabilirim?
 40. İlk yapılması gereken şey sigara içmemektir. Ayrıca yara yerlerinin nemlendirici kremler ile nemli tutulması yara iyileşmesinin verimini arttırır. Diğer bir önlem yara yerlerinin güneş veya solaryum görmemesidir. İyileşme döneminde güneş gören yara yerlerinde kararma olabilir ve bu durum kalıcı olarak devam edebilir. Bu dikkat edilmesi gereken süre üç aydır. Ayrıca hekimlerin önerdiği yara izini azalttığı düşünülen kremlerin ameliyatın 15. gününde başlanarak günde iki kez üç ay kullanılması yara iyileşmesini destekleyecektir. Diğer bir destek sistemi ise gereken hastalarda silikon tabakalar kullanılmasıdır. Bu tabakalar her hastada gerekli olmamakla beraber gereken hastalarda yara izlerinin azalmasına yardımcı olurlar.
 41.  
 42. Keloid yani aşırı kabarık yara izi hastasıyım, uyluk germe ameliyatı olabilir miyim?
 43. Keloid hastaları bu ameliyatı olmamalıdır. Aşırı izler ameliyat memnuniyetini ciddi olarak azaltır.
Kol Germe Ameliyatı
 1. Kol germe ameliyatı nedir?
 2. Kol germe ameliyatı koldaki fazla derinin çıkarılması işlemidir.
 3.  
 4. Kol germe ameliyatı kimlere yapılır?
 5. Kol germe ameliyatı kolunda sıklıkla aşırı kilo vermeye bağlı sarkması olan hastalara yapılmaktadır.
 6.  
 7. Kol germe ameliyatında iz kalır mı?
 8. Her estetik ameliyatta olduğu gibi kol germe ameliyatında da iz kalır. İki tür iz vardır. Hafif sarkmalarda iz sadece koltuk altında tutulabilir. Ancak derinin hareket ile sallandığı durumlarda kolun iç kısmına dirseğe kadar ek bir iz eklemek gerekir. Kol germe ameliyatının izleri sıklıkla zamanla solsa da belirgin olarak kalacaktır. Bu ameliyatta iz ve sarkma dengesi iyi gözetilmelidir. Sarkma durumundan çok da şikayetçi olmayan hastalar için bu ize katlanmak kolay olmayacaktır.
 9.  
 10. Kol germe ameliyatı ne kadar sürer?
 11. Kol germe ameliyatları ortalama bir saat sürmektedir.
 12.  
 13. Kol germe ameliyatlarında anestezi gerekir mi?
 14. Kol germe ameliyatları tek başına olduğunda lokal anestezi altında yapılabilir. Ancak sıklıkla başka cerrahiler ile kombine edildiği için genel anestezi altında yapılması daha uygun olacaktır.
 15.  
 16. Kol germe ameliyatı ağrılı bir ameliyat mıdır?
 17. Kol germe ameliyatı sıklıkla ağrı kesiciler sayesinde çok ağrılı bir ameliyat değildir.
 18.  
 19. Kol germe ameliyatından sonra hastanede yatmam gerekir mi?
 20. Kol germe ameliyatı sonrasında sıklıkla bir gece yatış gerekir.
 21.  
 22. Kol germe ameliyatından sonra ne kadar süre ile korse takmam gerekir?
 23. Kol germe ameliyatı sonrasında hastalar 2 hafta özel kol korsesi takarlar?
 24.  
 25. Kol germe ameliyatı olurken başka ameliyatlar da olabilir miyim?
 26. Aşırı kilo verme cerrahileri sonrası kollarda, karında, uyluklarda, memelerde sarkmalar oluşabilir. Hastalar sıklıkla bunlar arasından her seansta iki bölgeden ameliyat olurlar.
 27.  
 28. Kol germe ameliyatından kaç gün sonra işe başlayabilirim?
 29. Kol germe ameliyatından 15 gün sonra çalışma hayatınıza dönebilirsiniz.
 30.  
 31. Sigara kullanıyorum, kol germe ameliyatı olabilir miyim?
 32. Sigaranın yara iyileşmesi üzerinde olumsuz etkileri günümüzde pek çok araştırma ile kanıtlanmıştır. Her türlü estetik cerrahide ameliyattan üç hafta öncesinde sigara içiminin bırakılması ve ameliyattan sonra iki hafta süre ile kullanılmaması yara iyileşmesinin daha iyi olması ihtimalini oldukça arttıracaktır.
 33.  
 34. Yara izlerimin daha az kalması için ne yapabilirim?
 35. İlk yapılması gereken şey sigara içmemektir. Ayrıca yara yerlerinin nemlendirici kremler ile nemli tutulması yara iyileşmesinin verimini arttırır. Diğer bir önlem yara yerlerinin güneş veya solaryum görmemesidir. İyileşme döneminde güneş gören yara yerlerinde kararma olabilir ve bu durum kalıcı olarak devam edebilir. Bu dikkat edilmesi gereken süre üç aydır. Ayrıca hekimlerin önerdiği yara izini azalttığı düşünülen kremlerin ameliyatın 15. gününde başlanarak günde iki kez üç ay kullanılması yara iyileşmesini destekleyecektir. Diğer bir destek sistemi ise gereken hastalarda silikon tabakalar kullanılmasıdır. Bu tabakalar her hastada gerekli olmamakla beraber gereken hastalarda yara izlerinin azalmasına yardımcı olurlar.
 36.  
 37. Keloid yani aşırı kabarık yara izi hastasıyım, kol germe ameliyatı olabilir miyim?
 38. Keloid hastaları bu ameliyatı olmamalıdır. Aşırı izler ameliyat memnuniyetini ciddi olarak azaltır.