Blefaroplasti yani göz kapağı estetiği nedir?

Blefaroplasti göz kapaklarının gençleştirilmesi işlemidir. İşlem sadece alt veya üst kapaklara yapılabileceği gibi hem alt hem üst kapağa aynı anda yapılabilmektedir.

Kimlere göz kapak estetiği yapılabilir?

Üst göz kapağı derisi kirpik hizasına yaklaşan hastalar, alt kapakta torbalanma ve deride bolluk olan hastalar göz kapak estetiği için uygun hastalardır.

Üst göz kapak estetiği (blefaroplasti) zor mudur?

Üst göz kapak estetiği sadece lokal anestezi altında yapılabilen ve toplamda yaklaşık 20 dakika süren bir ameliyattır. Hastalar yürüyerek gelir ve ameliyat sonrası yeniden yürüyerek evlerine dönerler. Yatış gerektirmeyen bu işlem hastalar tarafından oldukça kolay tolere edilmektedir.

Üst göz kapak estetiğinde iz kalır mı?

Üst göz kapak estetiğinde sarkmış olan üst göz kapağı derisi iz kapağın oluğuna saklanacak şekilde alınır. Dolayısı ile göz kapağı açıkken katlantıda kalan iz belli olmaz. Ayrıca göz kapağı oldukça iyi iyileşen bir alandır ve üst göz kapağında belirgin kalan izler oldukça nadirdir.

Üst blefaroplasti yani üst göz kapak estetiği sonrası gözüm açık kalır mı?

Üst göz kapak derisinin asıl görevi göz kapalı iken gözü korumaktır. Bu sebeple göz açıkken her gözde deri bir miktar fazla bırakılmak zorundadır. Bazen hastalarımız bu fazla kalan deriden şikayet ermekte ve bunun tamamen alınmasını istemektedir. Bu mümkün değildir çünkü bu derinin tam alınması gözün kapanmasını engelleyerek uyurken açık kalmasına sebep olacaktır. Bu sebeple derinin aşırı alınmasından kaçınılarak gözün açık kalmasının engellenmesi mümkündür.

Alt göz kapağımda torbalanma var ve bu beni yorgun gösteriyor? Ne yapmalıyım? Işık dolgusu yeterli olur mu?

Alt göz kapağı estetiği için en önemli endikasyon torbalanmaya eşlik eden deri fazlalığı olup olmadığıdır. Eğer deride fazlalık var ise, mutlaka derinin sıkılaştırılması gerekir. Bu hafif olan deri bolluklarında kesi olmaksızın lazerler ile yapılabilirken, daha ağır olan deri bolluklarının cerrahi olarak alınması daha etkin olacaktır. Işık dolgusu sadece hafif torbalanması olan ve bununla beraber derisinde bolluk olmayan hastalarda kullanılabilecek bir seçenektir. Torbalanmanın yoğun olduğu durumlarda ışık dolgusu gözlerdeki doluluğu iyice arttırarak faydadan çok zarar verecektir.

Alt göz kapağı ameliyatı sonrasında gözümde çekme olur mu?

Alt göz kapağı ameliyatları sonrasında alt kapakta çekme olmasının iki durumda görülebilir. Bunlardan birincisi derinin gereğinden fazla çıkarılması, diğeri ise alt göz kapağını destekleyen adelenin ameliyat esnasında geçici bir hasar görmesidir. Bunların önüne geçmek için güncel tekniklerde daha az deri çıkarılmakta ve gereken durumlarda deri sıkılaşması lazerlerle desteklenmektedir. Ayrıca göz altındaki torbalanma alınırken kas bütünlüğünün korunmasına izin veren transkonjuktival teknikler kullanılmakta ve kas problemlerinin önüne geçilebilmektedir.

Alt ve üst göz kapak estetiği aynı anda sadece lokal yani bölgesel uyuşturma ile yapılabilir mi?

Bu soruya endişeli olmayan hastalarda evet yanıtı verilebilmektedir. Uyuşma süreci tamamlanınca hastalar rahatlıkla hem alt hem üst göz kapak estetiğini lokal anestezi ile olabilmektedir. Fakat panik olan ve endişesini yenemeyen hastalarda genel anestezi tercih edilmelidir.

Göz kapak estetiğinde morarma şişme olur mu?

Göz kapak estetiklerinde ilk bir hafta morarma ve şişmeler olmaktadır. Bu durum göz kapağı derisi gevşek bir deri olduğu için beklenen bir süreçtir. Buna karşın hastaların gözleri kapanmaz ve kişi günlük hayatına devam edebilir.

Göz kapak estetiği sonrasında ne zaman çalışmaya başlayabilirim?

Morluk ve şişlikleri dert etmeyen hastalar mecbur olmaları durumunda ameliyat sonrası 1-2 gün dinlenerek çalışmaya başlayabilirler. Genel yaklaşım 7-10 gün dinlendikten sonra işe başlamaktır.

Göz kapağı ameliyatı sonrası dikişler alınır mı?

Güncel tekniğimizde eriyen ipler kullanmamız sebebi ile ameliyat sonrasında dikişler alınmamaktadır.

Göz kapak ameliyatları sonrasında takipler nasıl olmaktadır?

Göz kapak estetiği sonrasında hastaların 1. Hafta, 6. Hafta ve 6. Ayda kontrole gelmeleri beklenir.

Üst veya alt göz kapak estetiği sonrasında ne zaman botoks yapılabilir?

Göz kapak estetiği sonrası bir ay geçtikten sonra botoks yapılabilir.

Göz kapak estetiği ile beraber pitoz ameliyatı yani göz kapağı pozisyon düşüklük ameliyatı yapılabilir mi?

Evet üst göz kapak estetiği yapılırken kapak pozisyonu düşük hastaların kapak pozisyonları yükseltilebilir.

Göz kapağı estetiği yapılırken kaş asma yapılabilir mi?

Evet göz kapak estetiği ile aynı esnada kaşın pozisyonunu yükselten kaş asma ameliyatı da yapılabilir?

Yara izlerimin daha az kalması için ne yapabilirim?

İlk yapılması gereken şey sigara içmemektir. Ayrıca yara yerlerinin nemlendirici kremler ile nemli tutulması yara iyileşmesinin verimini arttırır. Diğer bir önlem yara yerlerinin güneş veya solaryum görmemesidir. İyileşme döneminde güneş gören yara yerlerinde kararma olabilir ve bu durum kalıcı olarak devam edebilir. Bu dikkat edilmesi gereken süre üç aydır. Ayrıca hekimlerin önerdiği yara izini azalttığı düşünülen kremlerin ameliyatın 15. gününde başlanarak günde iki kez üç ay kullanılması yara iyileşmesini destekleyecektir. Diğer bir destek sistemi ise gereken hastalarda silikon tabakalar kullanılmasıdır. Bu tabakalar her hastada gerekli olmamakla beraber gereken hastalarda yara izlerinin azalmasına yardımcı olurlar.

Keloid yani aşırı kabarık yara izi,hastasıyım, blefaroplasti yani göz kapağı ameliyatı olabilir miyim?

Keloid hastaları bu ameliyatı olabilirler ve çok büyük bir ihtimalle göz kapağında keloid ile karşılaşılmaz. Ancak hastalar artmış riskin farkında olmalıdır.