Alexandrite ve Diode Lazer
 1. Alexandrite lazer nedir?
 2. Alexandrite lazerler 755 nm dalga boyu ile koyu melanin pigmentlerini gören lazerlerdir. Koyu melanin pigment yapısı deride baskın olarak kıl köklerinde olduğu için alexandrite lazerler ağırlıklı olarak kıl köklerini gören lazerlerdir. Bu sebeple epilasyon tedavilerinde en çok tercih edilen cihazlardır. Cihazın destek ünitesinde soğutucu başlık vardır. İki ünite birlikte hareket ederler ve kıl kökünü anlık bir şekilde 80-90 dereceye kadar ısıtıp geri soğuturlar. Bu ısınma döngüsü kıl kökünde kalıcı bir harabiyete yol açar.
 3.  
 4. Alexandrite lazer her mevsim yapılabilir mi? Alexandrite lazer tüm cilt tiplerinde güvenli midir? Alexandrite lazerler pigment gören ve pigmenti ısıtarak yok eden lazerlerdir. Yaz aylarında derimiz güneş ışınlarına bağlı daha fazla pigment üreteceği için alaxandrite lazerler sadece kıl kökünü değil normal deri pigmentlerini görebilmekte ve buna bağlı olarak ciltte hassasiyet yaratabilmektedir. Bu sebeple yazın Alexandrite lazerlerin kullanılması uygun değildir. Yine aynı şekilde koyu tenli insanlarda deride yaygın melanin pigment yapısı olacağı için Alexandrite lazerlerin kullanılması uygun olmayacaktır. Koyu tenli hastalarda ve yaz aylarında alexandrite lazerler yerine Nd-Yag ve Diode lazerlerin kullanılması daha güvenlidir. Kliniklerimizde epilasyon amaçlı alexandrite lazerlerimizin yanında diode veya nd-yag lazerlerimiz mevcuttur
 5.  
 6. Diode lazer ve ND-Yag lazerler nedir?
 7. Diode lazerler 800 nm, Nd-yag lazerler ise 1064 nm dalga boyları ile alexandrite lazerlerden sonra, kıl köklerini görerek epilasyon amaçlı kullanılan diğer lazerlerdendir. Bu iki lazerin koyu tüylerdeki etkinliği Alexandrite lazere karşı daha düşük olmasına karşın, ince tüylerde ve koyu tenli insanlarda kullanılmaları Alexandrite lazerin yanında tamamlayıcı lazerler olarak kliniklerde bulunmalarını gerektirmektedir.
 8.  
 9. Alexandrite lazer ile tüm tüylerimden tek seansta kurtulabilir miyim?
 10. Tıpkı saçlarımız gibi vücut tüylerimiz de belli büyüme evrelerinden geçerler. Tüm kıllar aynı anda lazere duyarlı olan bir evrede olmayacağı için tek bir seans ile tüm kıl köklerinin kalıcı ütülenmesi mümkün değildir.
 11.  
 12. Alexandrite lazer kaç seans uygulanır?
 13. Kıl kökü tipi, ten rengi, cilt yapısına göre lazer epilasyon uygulamaları 4-8 seans arasında sürebilir. Tüy yapıları inceldikten sonra gerekirse Alexandrite lazerden diode lazerlere geçilerek tüm tüy yapıları lazerlerle taranmış olur
 14.  
 15. Lazer epilasyon sonrası bir daha aynı tüylerim çıkar mı?
 16. Lazer epilasyon sonrası harap olan tüyler bir daha çıkmaz. Bunun yanında lazer seansları esnasında uykuda olan ve ortalama yüzde 10’luk bir tüy bir sene sonra aktif hale gelecektir. Bu sebeple lazer epilasyon uygulamalarına 12-18 ay sonra ek bir iki seans lazer epilasyon yaptırmak faydalı olacaktır.
Thulium lazer
 1. Thulium lazer nedir?
 2. Thulium lazer 1927 nm dalga boyu ile suya afinitesi olan lazerlerden biridir. Bu özelliği sayesinde yüzde yenilenme, yara izi tedavileri, ciltte pigmentasyon ve leke tedavisi gibi pek çok alanda kullanılmaktadır. Genel olarak BB etkisi olarak bilinen derinin genel olarak canlandırılması ve pigment olarak eşitlenmesi esasına dayanan bir etki skalası sunar.
 3.  
 4. Thulium lazer leke tedavisi yapar mı?
 5. Thulium lazer leke tedavisinde kullanılan lazerlerden etkin lazerlerden biridir. Lekeyi azaltıcı etkisinin yanında çevre dokuların pigment özelliklerini de birbirine yaklaştırır. Thulium lazerler lekede açılma sağlamakla beraber lekeyi tamamen geçirememektedir. Bunun en önemli sebebi lekenin damar komponenti, derin pigmentasyon gibi ek bazı komponentler de içermesidir. Thulium lazer özetle leke tedavisinde çeşitli peeling kremleri ve leke mezoterapileri ile kombine edilebilecek etkin bir yardımcı tedavidir.
 6.  
 7. Thulium lazer yüz gençleştirme yapar mı?
 8. Thulium lazer çok etkin bir cilt yenileme lazeridir. Thulium lazerde bulunan tam yüzey tarama modu gerektiğinde tüm deri yüzeyini yenilerken, fraksiyonel modda kullanıldığında ışınlar yüzeyden cilt altına penetre olarak hem de yüzeyde yenilenmeyi uyarırken derinden de kollajen sentezini uyararak derinin sıkılaşmasına yardımcı olmaktadır.
 9.  
 10. Thulium lazer kaç seans uygulanır?
 11. Tüm cilt gençleştirme lazerleri gibi thulium lazer de hastanın ihtiyacına göre 2 ile 4 seans arasında uygulanmaktadır.
Karbondioksit Lazer, Erbiyum Yağ Lazer ve İğneli Radyofrekans Cihazları
 1. Karbondioksit ve erbiyum yag lazer nedir?
 2. Karbondioksit ve Erbiyum lazerler tıpkı Thulium lazer gibi suya afinitesi olan lazerlerdir. Güç olarak en güçlüsü karbondioksit lazer, sonra erbiyum yag lazer en son da Thulium lazer gelir. Karbondioksit lazerin sıkılaşma gücü en fazla iken, erbiyum yag lazerde sıkılaşma ve yenileme gücü yaklaşık eşit, thulium lazerde ise yenileme fonksiyonu daha baskındır. Kliniklerimizde cildin sıkılaşma ve yenilenme ihtiyacına göre her üç lazer tipi de mevcuttur.
 3.  
 4. İğneli radyofrekans cihazları nedir?
 5. İğneli radyofrekans cihazları, RF dalgaları kullanarak deriyi ısıtmakta ve ısıtılan sahalarda kollajen üretimini arttırarak sıkılaşma sağlamaktadır. Ameliyatsız yüz germe de olarak bilinen yöntemlerin etkin olabilmesi için ortalama 6-8 seans uygulanmaları gerekmektedir.
Lazer yardımlı mezoterapi nedir?

Normal mezoterapilerde ilaçlar bir iğne yardımı ile cilt altına verilmektedir. Fakat bazı hastalarda iğneli tedavilere karşı bir korku oluşmaktadır. Bu durumlarda lazerler fraksiyonel modda çalıştırılarak deride pek çok küçük delik açılmakta ve mezoterapi ilaçlarının bu delikler yardımı ile derinin alt tabakalarına ulaşmaları sağlanmaktadır. Bu kombinasyon tedavilerinde hem lazerin etkilerinden hem de mezoterapinin etkilerinden faydalanıldığı için hasta memnuniyetleri oldukça yüksektir.

Lazer yardımlı yüz sıkılaştırma ve lazer yardımlı yüz germe nedir?

Lazerler normalde deriden uygulanarak önce yüzeysel katmanları geçip sonra derin katmanlara ulaşmak zorunda kalırlar. Bu sebeple enerjilerinin büyük kısmını yüzeysel katmanlarda bıraktıkları için derin dokularda yeterli enerjiye ulaşamazlar. Bunun önlenmesi için özel başlıklar kullanılarak lazer doğrudan cilt altına ulaştırılır ve yüzde sıkılaşma istenen SMAS tabakasında kollajen üretimi uyarılabilir. Özellikle ameliyatsız gıdı ve alt yüz toparlama işlemlerinde lazerli yüz germe işlemleri seçilen hastalarda iyi sonuçlar vermektedir.