Silikon Protez ile Meme Büyütme Ameliyatı
 1. Meme büyütme ameliyatı kimleri uygulanabilir?
 2. Meme büyütme ameliyatı için iki temel endikasyon vardır. Bunlardan birincisi meme büyüklüğü tam olarak kendi istediği seviyede olmayan kadınlardır. İncitmesine ise doğum yaptıktan sonra meme dokusu boşalan ve özellikle memenin üst kısımlarında doku desteği almamış olan hastalardır. İki hasta grubuna farklı yaklaşmak gerekir. Birinci hasta grubunda amaç temel olarak sadece protez yardımı ile meme dokusunu büyütmektir. İkinci grupta ise silikon protez tek başına yeterli olamayabilmekte ve memeye kesiler ile toparlama cerrahisi de yapılabilmektedir.
 3.  
 4. Meme ameliyatlarında iz kalır mı?
 5. Sadece silikon protez ile büyütmenin yeterli olduğu hastalarda meme alt olduğuna yerleştirilen 4 santimetrelik bir kesi yardımı ile meme protezi yerleştirilebilmektedir. Ancak toparlama ihtiyacı da olan hastalarda meme başı çevresinde ve hatta meme başından meme alt oluğuna doğru ve bazı durumlarda meme alt oluğuna oturan ters T şeklinde kesiler oluşabilmektedir. Her hekim meme ameliyatlarını mümkün olan en az kesi ile yapmak isteyecektir. Ancak meme dokusunun çok bol olduğu durumlarda izlerden kaçınılması sıklıkla revizyon ameliyatları ile sonuçlanmaktadır. Bu durumda kar zarar dengesi hasta ile hekim arasında konuşulmalı ve hasta için en iyi olacak sonuç ortak bir karar ile uygulanmalıdır.
 6.  
 7. Yuvarlak Protez mi Anatomik protezler mi? Bana hangisi daha uygundur?
 8. Yuvarlak protezler daire şeklinde olup tepe noktaları tam ortalarında yer almaktadır. Anatomik protezlerde ile protez memenin alt yarısını daha fazla desteklerken, memenin üst kısmı daha az desteklenmektedir. Meme dokusu çok az olan hastalarda eğer hasta doğal bir sonuç istemekte ise anatomik meme protezleri oldukça uygun bir tercihtir. Bunun yanında memenin üst kısmında yani dekolte bölesinde dolgunluk istenen durumlarda anatomik protezler memenin üst kısmını yeterli oranda destekleyemediği için dekolte bölgesinde v şekilli bir çatal görünümü oluşturulamamaktadır. Bu görüntüyü arzu eden hastaların yuvarlak protezleri tercih etmeleri daha uygun olacaktır. Memesinde kilo vermeye veya doğuma bağlı gevşeme olan hastalarda ise doğru protez seçimi özellikle bu hastaların meme üst kısmında desteğe ihtiyaç duymaları sebebi ile yuvarlak protezler olmalıdır.
 9.  
 10. Meme büyütme ameliyatından sonra memem yine sarkar mı? Ameliyattan sonra memem hep dik olarak kalabilecek mi?
 11. Bu soru farklı hasta gruplarında farklı olarak cevaplanabilir. Meme dokusu çok küçük olan ve daha önce doğum yapmamış veya yapmasına karşın derisinde sarkma veyahut bollaşma gelişmemiş hastalarda protez konulduktan sonra sıklıkla meme dokusu dikliğini uzun süre boyunca koruyabilmektedir. Bunun yanında daha önce doğum yapma ya veya aşırı kilo alıp vermeye bağlı meme dokusu bollaşmış veya sarkmış olan hastalarda ameliyattan sonra deri bolluğu alınsa bile zaman içinde tekrar sarkmalar olabilmekte ve bu hastaların üçte birinde tekrar meme derisinin lokal Anestezi altında daraltılması gerekebilmektedir.
 12.  
 13. Meme büyütme ameliyatlarında kas üstü mü kas altı plan mı daha iyidir? Dual plan meme büyütme nedir?
 14. Meme protezlerinde kas üstü veya altı yerleşimin birisi her konuda diğerine daha üstün değildir. Kas üstü yerleştirilen protezlerde ameliyat sonrasında ağrılar daha az olmakta ve aktif spor yapan hastalarda kasın hareketi herhangi bir rahatsızlığa yol açmamaktadır. Bunun yanında deri dokusu ince olan hastalarda kas üstü konulan protezler zamanla ele gelebilmekte veya deride dalgalanmalara yol açabilmektedir. Bu durumlarda protezin ikinci bir ameliyat ile kas altına taşınması veya ekstra yağ enjeksiyonları ile desteklenmesi gerekebilir. Kas altına konan protezlerde uzun dönemde protezin ele gelmesi veya deride dalgalanma tarzı sorunlar daha az görülmektedir. Bunun yanında ameliyat sonrası ağrılar kas altı protezlerde daha çok olmakta ve aktif spor yapan hastalar kas altındaki protezin varlığını uzun süre hissedebilmekte ve kaslarını kullanmaları ile beraber protez de kas ile beraber hareket etmektedir. Görüntünün doğallığı açısından ise iki plan arasında bir farklılık yoktur. Doğru plan seçiminde ana kural hastanın deri kalınlığıdır. Meme derisi kalınlığı memenin üst kısmında 2 santimetrenin üzerinde olduğu hastalarda kas üstü plan tercih edilebilir. Bunun yanında güncel literatür Dual plan meme büyütmenin avantjlarını göstermektedir. Dual plan meme büyütmede silikon protez memenin üst kısmında kas dokusu ile örtülürken, memenin alt kısmında doğrudan deri ile örtülmektedir. Biz kliniğimizde meme büyütmelerde güncel olarak dual plan meme büyütme planını tercih etmekteyiz.
 15.  
 16. Mememe istediğim boyutta protez takılabilir mi?
 17. Bu sorunun cevabı hayırdır. Herkesin vücudunun izin vereceği bir büyüklük aralığı vardır. Bir memeyi olabileceğinden daha büyük yapmaya çakışmak sıklıkla komplikasyonları arttırmakta ve meme derisinde çatlamaya yol açabilmektedir. Bu sebeple hekimlerinize büyük bir protez konusunda çok ısrar etmemeniz ve onun önerilerine güvenmeniz en doğru seçim olacaktır.
 18.  
 19. Anesteziden korkuyorum, korkmalı mıyım?
 20. Genel anestezi mevcut tıp bilgileri eşliğinde oldukça güvenlidir. Hastalarımıza anestezi doktorlarımızın önerdiği bazı tetkikler yapıldığında mevcut risklerin tespiti kolaylaşmakta ve sürecin daha sorunsuz geçme ihtimali oldukça artmaktadır. Bunun yanında oldukça nadir olsa da anestezi sırasında insan vücudu olumsuz tepkiler verebilmektedir. Bu durumlarda ise tam donanımlı bir hastanede ameliyatı yapmanın ve olmanın önemi ortaya çıkmaktadır. Donanımlı hastaneler tecrübeli hekim kadroları ile sorunların üstesinden gelmemizi kolaylaştırmaktadır. Ameliyattan önceki gece tüm hastalarımızın gece 12’den sonra hiçbir şey yiyip içmemesi gerekmektedir. Bu anestezinin sağlıklı bir biçimde yapılabilmesi için en önemli unsurdur. Bir önceki gün yapılan görüşmede hastalara kaçta ameliyatta ve hastanede olmaları gerektiği anlatılacaktır. Bu denen saatte hastanede olunması ameliyat sürecinin sağlıklı İşlemesi açısından oldukça önemlidir.
 21.  
 22. Meme büyütme ameliyatı ne kadar sürer?
 23. Meme büyütme ameliyatı sadece protez konan vakalarda ortalama bir saat, protez ile dikleştirme yapılan hastalarda ise 2 saat sürer. Bir veya iki saatlik ameliyat süresinin dışında başka faktörler de hastamızı bekleyen yakınları tarafından anlaşılmalıdır. Öncelikle hastalarımız ameliyathaneye girer girmez ameliyata alınmazlar. Hastalarımızın ameliyat başlamadan yarım saat önce ameliyathaneye çağrılarak bekleme odasında istirahate alınırlar. Ameliyat bitiminde hastalarımızın yarım saat kadar da ayılma odasında beklediği düşünülürse, nakil süreleri de eklendiğinde toplam süre hasta yakınlarına ameliyat süresi attı 1.5 saat olarak düşünülebilir.
 24.  
 25. Meme büyütme ameliyatından sonra sutyen ölçüm ne olacak?
 26. Meme büyütme ameliyatından sonra sırt ölçünüz ve cup size denen ölçünüz birer beden büyüyecektir. Yani 80 A giyen bir kadın, meme büyütme ameliyatından sonra sıklıkla dolu bir 85 B ölçüsüne kavuşacaktır.
 27.  
 28. Silikon protezler güvenli mi? Silikon protez kanser yapar mı?
 29. Meme protezlerinin klasik olarak bilinen meme kanserlerini arttırdığına dair bir kanıt yoktur. Amerikan menşeyli bir sağlık kurumu olan FDA (Food and Drug Administration) uzun araştırmalar yaptıktan sonra meme protezlerinin kullanımının güvenli olduğuna karar vermiştir. Meme protezi yerleşim olarak doğrudan meme dokusu ile temas etmemektedir. Ayrıca protezler konulduktan kısa bir süre sonra vücut protezlerin etrafında bir kapsül oluşturarak protezleri izole etmektedir.  Bunun yanında güncel olarak oldukça nadir olmakla beraber ortalama 30000 de bir kadında geç dönemde meme dokusunda şişme ile kendini gösteren ALCL denilen bir hastalık mevcuttur. Bu durumda memedeki protez çıkarılmakta be patolojik incelemeye gönderilmektedir. Bu hastaların yüzde 95 ila 97’sinde sadece kapsülün çıkarılması yeterli bir tedavi olmakta ve ek bir tedavi gerekmemektedir. Bunun yanında yüzde 3-5 hastada ek tedaviler gerekebilmektedir. Bu durumlarda tıpta güncel tedavi modaliteleri uygulanabilmektedir. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiler Türk Plastik Cerrahi Derneğinin sayfasından incelenebilir.
 30.  
 31. Meme protezleri mamografi çekilmesine engel olur mu?
 32. Hayır meme protezleriniz ile mamografi yaptırabilirsiniz. Meme protezleri kanser yaramalarına engel olmayacağı gibi kitlelerin ele gelme şansını arttıracağı için kanserin daha erken yakalanmasına yardımcı olmaktadır.
 33.  
 34. Silikon Protez emzirmeye engel olur mu? Meme büyütme sonrası çocuğum olursa emzirebilir miyim?
 35. Meme protezi olan hastalarda protezler meme dokusu ile doğrudan temas halinde değildir ve sağlık açısından meme protezleri emzirmeye engel değildir.
 36.  
 37. Silikon meme protezi yerine yağ enjeksiyonu ile meme büyütme yapılabilir mi?
 38. Bu sorunun cevabı teorik olarak evet olsa da pratikte uygulamaya geçmemiş bir işlemdir. Memesi küçük olan bayanlar sıklıkla zayıf bayanlardır. Bun sebeple bu bayanlardan meme büyütme ameliyatı yapacak kadar yağ almak mümkün olmamaktadır. Ayrıca yağ bulunabilse bile yağ enjeksiyonu ile her ameliyatta meme dokusu ancak 80-100 cc büyütülebilmekte ve ortalama 300 cc’lik meme protezi boyutuna memeyi oluşturmak için üç veya dört ameliyat gerekmektedir. Bu sebeplerle memelerin yağ enjeksiyonu ile büyütülmesi işlemi bugünlerde eski popülerliğini yitirmiştir.
 39.  
 40. Silikon Protez ile meme büyütme ameliyatı sonrasında hastanede kaç gün yatarım?
 41. Meme protezi konulan hastalar sıklıkla bir gece yatırılmakta ve ertesi gün memeye konan drenleri çekilerek taburcu edilmektedir. 
 42.  
 43. Silikon Protez ile Meme büyütme ameliyatından kaç gün sonra işe dönebilirim?
 44. Meme büyütme ameliyatından sonra kas üstü yerleştirilen protezlerde genelde 5. gün, kas altına yerleştirilen protezlerde ise 10. gün hastalarımız sıklıkla işe geri dönebilmektedirler.
 45.  
 46. Silikon protez ile meme büyütme ameliyatından kaç gün sonra spora başlayabilirim?
 47. Meme büyütme ameliyatı sonrası 10. Günde hafif yürüyüşlere başlayabilirsiniz. Bunun yanında ağır efor gerektiren sporlara 3 aydan önce başlamamak daha doğru olacaktır.
 48.  
 49. Silikon protez ile meme ameliyatından sonra ne kadar korse veya cerrahi sütyen takmalıyım?
 50. Meme ameliyatlarından sonra 3 hafta süre ile size cerrahide verilen sütyeni takmanız en doğru seçenektir. Bu sürecin sonunda dilediğiniz sütyeni takabilir duruma gelirsiniz.
 51.  
 52. Silikon protez ile meme büyütme ameliyatının riskleri nelerdir?
 53. Erken dönemde en sık karşılaşılan sorun ameliyat bölgesinde kanamaya bağlı hematom oluşmasıdır. Bu durumda hematom miktarı giderek artıyor ise tekrar ameliyata alınma durumunuz oluşabilir. Diğer ve çok çok nadir erken bir risk de enfeksiyondur ve bu durumda protez çıkarılmak zorunda kalınabilir. Geç dönemde ise en sık karşılaşılan sorunlar protezin ele gelmesi, deride küçük dalgalanmalara yol açması (rippling) protezin etrafında doğal olarak oluşan kapsülün fazlaca kalınlaşmasına bağlı kapsül kontraktürü olmasıdır ve bunlar her zaman ayrı ayrı tedavi edilirler.
 54.  
 55. Meme boyutlarım aynı değil, silikon protez ile meme ameliyatlarından sonra memelerim aynı olur mu?
 56. Meme ameliyatlarından sonra memelerin birebir simetrik olması oldukça nadirdir. Yani tam simetri bir sıklık değil nadir bir durumdur. Vücudun iki yarısı simetrik olmadığı için ameliyattan sonra hem meme başının şeklinde, hem yerleşiminde asimetriler olabilir. Ayrıca meme şekilleri ve büyüklükleri de birebir aynı olmayacaktır.
 57.  
 58. Bu estetik cerrahiden memnun kalacağım garanti edilebilir mi?
 59. Maalesef sonuçlardan memnun kalacağınız garanti edilemez. Unutmayınız ki hekiminiz de siz de birer insansınız. Hekiminizden ve sizlerden kaynaklanan sorunlar sebebi ile ameliyatlardan sonra sonuçlardan tam anlamıyla memnun olmayan hastalar olabilmekte ve bu hastalarda revizyon cerrahileri gerekebilmektedir.
 60.  
 61. Yara izlerimin daha az kalması için ne yapabilirim?
 62. İlk yapılması gereken şey sigara içmemektir. Ayrıca yara yerlerinin nemlendirici kremler ile nemli tutulması yara iyileşmesinin verimini arttırır. Diğer bir önlem yara yerlerinin güneş veya solaryum görmemesidir. İyileşme döneminde güneş gören yara yerlerinde kararma olabilir ve bu durum kalıcı olarak devam edebilir. Bu dikkat edilmesi gereken süre üç aydır. Ayrıca hekimlerin önerdiği yara izini azalttığı düşünülen kremlerin ameliyatın 15. gününde başlanarak günde iki kez üç ay kullanılması yara iyileşmesini destekleyecektir. Diğer bir destek sistemi ise gereken hastalarda silikon tabakalar kullanılmasıdır. Bu tabakalar her hastada gerekli olmamakla beraber gereken hastalarda yara izlerinin azalmasına yardımcı olurlar.
 63.  
 64. Keloid yani aşırı kabarık yara izi hastasıyım, silikon protez ilemmeme büyütme ameliyatı olabilir miyim? Keloid hastaları bu ameliyatı sadece koltuk altından olabilirler ve bu durumda da daha az olmakla beraber keloid riski vardır. Meme altında bu risk çok fazladır ve aşırı izler ameliyat memnuniyetini ciddi olarak azaltır.
 65.  
 66. Silikon protez ile meme büyütme ameliyatı öncesinde nelere dikkat etmem gerekir?
 67. Meme büyütme ameliyatı için başvuran her hastaya tarafımızdan ameliyat bilgilendirme formları verilmekte ve ayrıca sözel olarak oluşabilecek sıkıntılar dahil tüm bilgiler vurgulanmaktadır. Lütfen ameliyata karar vermeden önce aklınızdaki tüm sorunları doktorunuza danışınız.
 68.  
 69. Hiçbir ameliyatın sorunsuz geçme garantisinin olmadığını unutmayınız. Tıbbi literatürde yer alan ve bilgilendirme formunda yer alan komplikasyonların oluşabileceğini biliniz. Bu komplikasyonlara bağlı olarak her yüz hastanın onunda genellikle lokal anestezi altında nadiren genel anestezi altında gerçekleştirilen ikincil bir ameliyat gerekebilmektedir. Memenizde oluşacak şekil değişikliğini beğeneceğinizin garantisi ise kesinlikle verilemez.
 70.  
 71. Sigara kullanıyorsanız ameliyattan en az bir hafta öncesinde sigara içmeyi bırakmanız anesteziden uyanma sürecinde solunum sıkıntısı yaşama olasılığınızı ve ameliyat sonrasında iyileşme problemi yaşama olasılığını azaltacaktır.
 72.  
 73. Ameliyatınız genel anestezi altında yapılacaktır. Bu sebeple öğlene kadar yapılacak olan ameliyatlarda, ameliyat olacağınız gece saat 12’den sonra hiçbir şey yiyip içmemeniz gerekir (tıpkı oruç tutar gibi). Midenin boş olmaması durumunda ciddi sağlık sorunları oluşturabilir. Öğleden sonra saat 13.00 ve sonrasında başlayacak ameliyatlar için ise Ameliyattan önce en az 6 saat aç kalmanız gereklidir. Bu sebeple ameliyat sabahı en geç 07.00 de bitecek şekilde yağsız bir tost veya benzeri bir şey yiyerek hafif bir kahvaltı yapabilirsiniz. En az 6 saat açlık gerekeceği için kahvaltı saatinin 7 yi geçmemesi çok önemlidir. En son saat 10:00 da su içebilirsiniz. Yediden sonra katı bir şey yemek ve 10.00 dan sonra su dahil içmeyiniz.
 74.  
 75. Ameliyatın başlayacağı saatten tahlilleriniz yapılmış ise en az bir saat önce, tahlilleriniz yapılmamış ise en az 3 saat önce hastane yatış birimine geliniz.
 76.  
 77. Ameliyata gelirken yanınızda rahat bir istirahat kıyafeti, bir çift terlik, kişisel temizliğiniz için gereken malzemelerinizi getirmeyi unutmayınız. Ameliyat sonrasında kullanılan tıbbi korse tarafımızca ameliyat çıkışında size uygulanacaktır.
 78.  
 79. Silikon Protez ile  Meme büyütme ameliyatı sonrasında beni neler beklemektedir?
 80. Ameliyattan sonra meme dokunuzda ameliyat sahasındaki doku sıvılarının birikmesini önlemek için ihtiyaç duyulması halinde dren yerleştirilmiş olabilir. Bu drenlerin uygulandığı durumlarda çekilebilmeleri için günlük dren drenaj miktarı 50 cc’nin altına düşmelidir ve size hekiminizce bu durum tarif edilecektir.
 81.  
 82. Ameliyatın akşamı veya ertesi günü hastaneden taburcu olabilirsiniz. Eğer taburculuk esnasında drenleriniz çekilmemiş olursa size drenlerinizi nasıl boşaltabileceğiniz gösterilecektir. Bu durumda günlük dren gelenleriniz konusunda hekiminize danışarak drenin çekileceği söylenen gün hastanede olunuz.
 83.  
 84. Ameliyat sonrası ağrı hissinizin azaltılması için size ağrı kesiciler verilecek ve taburcu olurken yine ağrı kesiciler reçete edilecektir. ilk iki gün ağrı kesicileri kullanmak ağrı ve ödem kontrolü açısıdan oldukça önemlidir.
 85.  
 86. Ameliyat sonrasında hekiminizin önerisi ile antibiyotik kullanmanız gerekebilir. Bu durumda lütfen ilaçlarınızı saat aralıklarına uyacak şekilde reçete de belirtildiği şekliyle kullanınız.
 87.  
 88. Ameliyat sonrasında mutlaka iki gün yanınızda bir refakatçi bulundurunuz. Kendinizi iyi hissetseniz bile yalnız kalmayınız. Meme ameliyatları sonrasında hastalarda ani hareketler ile ilk 2 gün ortostatik hipotansiyon dediğimiz ani baş dönmeleri olabilmektedir. Bu durumlarda yalnız olmanız tehlike arz edecektir.
 89.  
 90. Sıklıkla hastalarımız 2. günden sonra kendi ihtiyaçlarını halledebilecek fiziksel ve ruhsal duruma ulaşmış olurlar.
 91.  
 92. Çocuk, eş veya ev bakımı gibi hastanın doğrudan sorumluluk aldığı durumlar ise sıklıklı 1. haftanın sonunda rahatlıkla yapılabilmektedir.
 93.  
 94. Çalışma hayatına dönülmesi hastanın bünyesine göre 10 ile 20 gün arasında sürebilmektedir. Bu süreçte hastaya rapor verilerek hastanın istirahati sağlanacaktır.
 95.  
 96. Ameliyat sonrasında takılan özel cerrahi korse (sutyen) üç hafta süre ile kullanılacaktır. Bu süre içinde korsenin kirlenmesi durumlarında sutyen çıkarılarak yıkanabilir ve bu süreçte sutyen takılmaması bir sorun olmaz.
 97.  
 98. Ameliyat sonrası memenizde özel bandajlar olacaktır. Bu bandajlar kendileri çıkmadıkları takdirde 20 gün süre ile çıkarılmayacaklardır. Dren takılmayan hastalar hemen ameliyattan bir gün sonra, dren takılan hastalar ise dren çekildikten bir gün sonra bu bantları sökmeden banyo yapabilirler. Bantların ıslanması sorun yaratmaz ve banyo sonrası saç kurutma makinası ile kurutulmaları uygun olacaktır. 
 99.  
 100. Meme ameliyatı sonrasında 15. günde hasta yürüyüş tarzı hafif sporlarını yapabilirken reformer pilates, kardiyo, crosfit gibi ağır egzersizlere ise ilk iki ay izin verilmemektedir.
Meme Küçültme Ameliyatı, Meme Dikleştirme Ameliyatı
 1. Meme küçültme ve meme dikleştirme ameliyatı kimlere uygulanır?
 2. Meme dokusu vücut dokusuna göre orantısız büyük veya sarkık olan hastalar meme küçültme veya dikleştirme ameliyatı için uygun hastalardır.
 3.  
 4. Meme büyüklüğü sağlığa zararlı mıdır?
 5. Meme büyüklüğü genç hastalarda ciddi bir psikolojik sorun yaratır. Özellikle gelişme çağında aşırı büyük olan memeler kızlarımızda ciddi bir özgüven kaybı oluşturur. Ayrıca büyük meme dokusu zaman içerisinde omurgayı sürekli öne doğru çekeceği için kamburluğa yol açmakta ve dik duruşu bozarak omuz ve boyun sorunları yaratmaktadır. Diğer önemli bir sorun da meme altında oluşan pişiklerdir. Özellikle sıcak havalarda meme dokusunun altında kalan deride ciddi pişik oluşumları görülmektedir. Fiziksel sorunların yanında iri ve sarkık memeler kadınlarda ciddi bir özgüven kaybına yol açmaktadır. İstediği kıyafetleri giyemeyen kadın sıklıkla memesini saklayacak kıyafetler seçmek zorunda kalmaktadır. Ayrıca sarkık göğüsler cinsel olarak kadınların çıplaklık özgüvenini azaltmakta ve partnerleri ile cinsel ilişkileri bu durumdan olumsuz etkilenmektedir.
 6.  
 7. Meme küçültme veya meme dikleştirme ameliyatı kaç yaşından itibaren yapılır?
 8. Meme küçültme ve dikleştirme ameliyatının rutin yapılma yaşı 18 yaş sonrasındadır. Bunun yanında nadir bazı hastalıklarda meme dokusu daha erken yaşlarda da çok hızlı büyümekte ve daha küçük yaşlarda da mecburen bu ameliyatlar yapılabilmektedir. Meme ameliyatında hastanın sağlığı elverdiği sürece bir üst sınır yoktur.
 9.  
 10. Meme küçültme ve meme dikleştirme ameliyatı sonrasında bebeğimi emzirebilir miyim? Sütüm gelir mi?
 11. Meme küçültme ve dikleştirme ameliyatından sonra emzirme durumu pek çok çalışma ile araştırılmıştır. Öncelikle büyük ve sarkık memeli kadınlar, orta ve küçük boyda olan ve sarkıklığı olmayan kadınlara oranla daha az süt verme kapasitesine sahiptirler. Yani büyük meme sahibi olmak süt vermeyi garanti etmeyecektir. Meme küçültme ameliyatlarında süt bezlerinin aktif olan kısımları korunmakta ve bunların meme başı ile ilişkileri kesilmemektedir. Bu sebeple meme küçültme veya dikleştirme olan hastaların emzirmemeleri için bir sebep yoktur ve emzirmeleri tarafımızca desteklenmektedir. Bununla beraber nasıl bazen hiç ameliyat olmamış bir kadın süt veremiyor ise, ameliyat olmuş bir kadın da süt veremeyebilir. Bu durumun bir garantisi yoktur.
 12.  
 13. Meme küçültme ve meme dikleştirme ameliyatından sonra his kaybı yaşar mıyım?
 14. Meme başı duyusu hastaların yüzde 90-95’inde memenin dış kısmından, yüzde 5-10’unda ise memenin iç kısmından gelmektedir. Bu durumun önceden tespiti mümkün olmadığı için meme küçültme ameliyatlarından sonra yüzde 5-10 hastada erken dönemde his kaybı görülmekte ancak bunların hemen tamamında birinci sene sonunda meme hissi geri dönmektedir. Yüzde 1 ihtimalle ise meme ucunda kalıcı bir his kaybı riski mevcuttur.
 15.  
 16. Meme küçültme veya meme dikleştirme ameliyatlarında iz kalır?
 17. Her türlü plastik cerrahi ameliyatından sonra özel dikiş teknikleri kullanılsa da belli izler kalır. Bunun sebebi kesilen derinin kendisini yeni deri ile iyileştirememesi ve kesilen derilerin arasında nedbe dokusu oluşmasıdır. Bu nedbe dokusunun kalitesi izin kalitesini belirlemektedir. Maalesef bu dokunun kalitesinde en baskın rol genetik faktörlerdir. Yani sizlerin genetik kodu izlerin kalınlığı ve rengini belirler ve tahmin edilenin aksine dikiş tekniğinin bu izler üzerindeki etkisi daha azdır.
 18. Meme küçültme veya meme dikleştirme ameliyatlarında ne tarz izler kalır?
 19. Meme küçültme ve dikleştirme ameliyatlarında mutlaka belli izler kalacaktır. Bunun en basit sebebi öncelikle sarkık meme başının yeni yerine taşınması sırasında meme başında ve meme başından meme alt oluğuna doğru uzanan bir izin eklenmesinin zorunluluğudur. Ayrıca derinin memenin alt kısımda çok bol olduğu hastalarda memenin alt kısmına da mutlaka bir iz eklenmesi gerekebilmektedir. Bu kesi izine ters t iz denir.
 20.  
 21. Meme küçültme ve meme dikleştirme ameliyatları ne kadar sürer?
 22. Meme küçültme ve dikleştirme ameliyatı ortalama 2,5 saat sürer. Bu ameliyat süresinin dışında başka faktörler de hastamızı bekleyen yakınları tarafından anlaşılmalıdır. Öncelikle hastalarımız ameliyathaneye girer girmez ameliyata alınmazlar. Hastalarımızın ameliyat başlamadan yarım saat önce ameliyathaneye çağrılarak bekleme odasında istirahate alınırlar. Ameliyat bitiminde hastalarımızın yarım saat kadar da ayılma odasında beklediği düşünülürse, nakil süreleri de eklendiğinde toplam süre hasta yakınlarına ameliyat süresi artı 1.5 saat olarak düşünülebilir.
 23.  
 24. Meme küçültme ve meme dikleştirme ameliyatından sonra ağrı olur mu?
 25. Meme küçültme ameliyatları sanılanın aksine ağrının az olduğu ameliyatlardır. Sıklıkla basit ağrı kesicilerin bir iki gün süre ile kullanılması yeterli ağrı kontrolü sağlamaktadır.
 26.  
 27. Meme küçültme ve meme dikleştirme ameliyatlarında sigara içmek sorun yaratır mı?
 28. Sigaranın yara iyileşmesi üzerinde olumsuz etkileri günümüzde pek çok araştırma ile kanıtlanmıştır. Her türlü estetik cerrahide ameliyattan üç hafta öncesinde sigara içiminin bırakılması ve ameliyattan sonra iki hafta süre ile kullanılmaması yara iyileşmesinin daha iyi olması ihtimalini oldukça arttıracaktır.
 29.  
 30. Genel anestezi tehlikeli midir? Genel anesteziden korkuyorum, korkmalı mıyım?
 31. Genel anestezi mevcut tıp bilgileri eşliğinde oldukça güvenlidir. Hastalarımıza anestezi doktorlarımızın önerdiği bazı tetkikler yapıldığında mevcut risklerin tespiti kolaylaşmakta ve sürecin daha sorunsuz geçme ihtimali oldukça artmaktadır. Bunun yanında oldukça nadir olsa da anestezi sırasında insan vücudu olmsuz tepkiler verebilmektedir. Bu durumlarda ise tam donanımlı bir hastanede ameliyatı yapmanın ve olmanın önemi ortaya çıkmaktadır. Donanımlı hastaneler tecrübeli hekim kadroları ile sorunların üstesinden gelmemizi kolaylaştırmaktadır. Ameliyattan önceki gece tüm hastalarımızın gece 12’den sonra hiçbir şey yiyip içmemesi gerekmektedir. Bu anestezinin sağlıklı bir biçimde yapılabilmesi için en önemli unsurdur. Bir önceki gün yapılan görüşmede hastalara kaçta ameliyatta ve hastanede olmaları gerektiği anlatılacaktır. Bu denen saatte hastanede olunması ameliyat sürecinin sağlıklı İşlemesi açısından oldukça önemlidir.
 32.  
 33. Meme küçültme ve meme dikleştirme ameliyatı sonrasında hastanede kaç gün yatarım?
 34. Meme küçültme yapılan hastalar sıklıkla bir gece yatırılmakta ve ertesi gün memeye konan drenleri çekilerek taburcu edilmektedir.  Ancak dren çekilmesi bazı durumlarda 2-7 güne kadar uzayabilmektedir.
 35.  
 36. Meme küçültme ve meme dikleştirme ameliyatından kaç gün sonra işe dönebilirim?
 37. Meme büyütme ameliyatından sonra 10. gün hastalarımız sıklıkla işe geri dönebilmektedirler.
 38.  
 39. Meme küçültme ve meme dikleştirme ameliyatından kaç gün sonra spor yapabilir veya spora başlayabilirim? Meme küçültme ameliyatı sonrası 10. Günde hafif yürüyüşlere başlayabilirsiniz. Bunun yanında ağır efor gerektiren sporlara 2 aydan önce başlamamak daha doğru olacaktır.
 40.  
 41. Meme ameliyatından sonra ne kadar korse veya cerrahi sutyen takmalıyım?
 42. Meme ameliyatlarından sonra 3 hafta süre ile size cerrahide verilen sutyeni takmanız en doğru seçenektir. Bu sürecin sonunda dilediğiniz sutyeni takabilir duruma gelirsiniz.
 43.  
 44. Meme küçültme veya meme dikleştirme ameliyatı riskli midir?
 45. Erken dönemde en sık karşılaşılan sorun ameliyat bölgesinde kanamaya bağlı hematom oluşmasıdır. Bu durumda hematom miktarı giderek artıyor ise tekrar ameliyata alınma durumunuz oluşabilir. Diğer ve çok çok nadir erken bir risk de enfeksiyondur ve bu durumda meme kesilerinizde iyileşme sorunu oluşabilmekte ve yara iyileşmeniz gecikebilmektedir. Bu süreçte sık sık pansuman yaptırmak ve antibiyotik kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Enfeksiyon gelişen hastalarda enfeksiyon yatıştıktan sonra bu alanlarda yara izlerinin daha kötü iyileşmesi görünebilir. Erken dönemde oldukça nadir görünmesine karşın olabilen bir sorun da meme başı dokusunun yeterli beslenme desteğine ulaşılamamasına bağlı kaybedilmesidir. Bu durumda meme başları arasında asimetri oluşabilmekte ve meme başının ek yöntemler ve cerrahiler yardımı ile tekrar oluşturulması gerekebilir.
 46.  
 47. Meme ameliyatlarından sonra memelerim simetrik yani aynı olur mu?
 48. Meme ameliyatlarından sonra memelerin birebir simetrik olması oldukça nadirdir. Yani tam simetri bir sıklık değil nadir bir durumdur. Vücudun iki yarısı simetrik olmadığı için ameliyattan sonra hem meme başının şeklinde, hem yerleşiminde asimetriler olabilir. Ayrıca meme şekilleri ve büyüklükleri de birebir aynı olmayacaktır.
 49.  
 50. Bu estetik cerrahiden memnun kalacağım garanti edilebilir mi?
 51. Maalesef sonuçlardan memnun kalacağınız garanti edilemez. Unutmayınız ki hekiminiz de siz de birer insansınız. Hekiminizden ve sizlerden kaynaklanan sorunlar sebebi ile ameliyatlardan sonra sonuçlardan tam anlamıyla memnun olmayan hastalar olabilmekte ve bu hastalarda revizyon cerrahileri gerekebilmektedir.
 52.  
 53. Yara izlerimin daha az kalması için ne yapabilirim?
 54. İlk yapılması gereken şey sigara içmemektir. Ayrıca yara yerlerinin nemlendirici kremler ile nemli tutulması yara iyileşmesinin verimini arttırır. Diğer bir önlem yara yerlerinin güneş veya solaryum görmemesidir. İyileşme döneminde güneş gören yara yerlerinde kararma olabilir ve bu durum kalıcı olarak devam edebilir. Bu dikkat edilmesi gereken süre üç aydır. Ayrıca hekimlerin önerdiği yara izini azalttığı düşünülen kremlerin ameliyatın 15. gününde başlanarak günde iki kez üç ay kullanılması yara iyileşmesini destekleyecektir. Diğer bir destek sistemi ise gereken hastalarda silikon tabakalar kullanılmasıdır. Bu tabakalar her hastada gerekli olmamakla beraber gereken hastalarda yara izlerinin azalmasına yardımcı olurlar.
 55.  
 56. Keloid yani aşırı kabarık yara izi hastasıyım, meme küçültme ve meme dikleştirme ameliyatı olabilir miyim? Keloid hastaları bu ameliyatı olmamalıdır. Aşırı izler ameliyat memnuniyetini ciddi olarak azaltır.
 57.  
 58. Meme Küçültme ve Meme Dikleştirme ameliyatları öncesinde neler yapmalıyım?
 59. Meme Küçültme ameliyatı için başvuran her hastaya tarafımızdan ameliyat bilgilendirme formları verilmekte ve ayrıca sözel olarak oluşabilecek sıkıntılar dahil tüm bilgiler vurgulanmaktadır. Lütfen ameliyata karar vermeden önce aklınızdaki tüm sorunları doktorunuza danışınız.
 60.  
 61. Hiçbir ameliyatın sorunsuz geçme garantisinin olmadığını unutmayınız. Tıbbi literatürde yer alan ve bilgilendirme formunda yer alan komplikasyonların oluşabileceğini biliniz. Bu komplikasyonlara bağlı olarak her yüz hastanın onunda genellikle lokal anestezi altında nadiren genel anestezi altında gerçekleştirilen ikincil bir ameliyat gerekebilmektedir. Memenizde oluşacak şekil değişikliğini beğeneceğinizin garantisi ise kesinlikle verilemez.
 62.  
 63. Sigara kullanıyorsanız ameliyattan en az bir hafta öncesinde sigara içmeyi bırakmanız anesteziden uyanma sürecinde solunum sıkıntısı yaşama olasılığınızı ve ameliyat sonrasında iyileşme problemi yaşama olasılığını azaltacaktır.
 64.  
 65. Ameliyatınız genel anestezi altında yapılacaktır. Bu sebeple öğlene kadar yapılacak olan ameliyatlarda, ameliyat olacağınız gece saat 12’den sonra hiçbir şey yiyip içmemeniz gerekir (tıpkı oruç tutar gibi). Midenin boş olmaması durumunda ciddi sağlık sorunları oluşturabilir. Öğleden sonra saat 13.00 ve sonrasında başlayacak ameliyatlar için ise Ameliyattan önce en az 6 saat aç kalmanız gereklidir. Bu sebeple ameliyat sabahı en geç 07.00 de bitecek şekilde yağsız bir tost veya benzeri bir şey yiyerek hafif bir kahvaltı yapabilirsiniz. En az 6 saat açlık gerekeceği için kahvaltı saatinin 7 yi geçmemesi çok önemlidir. En son saat 10:00 da su içebilirsiniz. Yediden sonra katı bir şey yemek ve 10.00 dan sonra su dahil içmeyiniz.
 66.  
 67. Ameliyatın başlayacağı saatten tahliilleriniz yapılmamış ise en az 3 saat, yapılmış ise en az bir saat önce hastane yatış birimine geliniz.
 68.  
 69. Ameliyata gelirken yanınızda rahat bir istirahat kıyafeti, bir çift terlik, kişisel temizliğiniz için gereken malzemelerinizi getirmeyi unutmayınız. Ameliyat sonrasında kullanılan tıbbi korse tarafımızca ameliyat çıkışında size uygulanacaktır.
 70.  
 71. Meme Küçültme ve meme dikleştirme ameliyat sonrasında nelere dikkat etmeliyim?
 72. Ameliyattan sonra meme dokunuzda ameliyat sahasındaki doku sıvılarının birikmesini önlemek için ihtiyaç duyulması halinde dren yerleştirilmiş olabilir. Bu drenlerin uygulandığı durumlarda çekilebilmeleri için günlük dren drenaj miktarı 50 cc’nin altına düşmelidir ve size hekiminizce bu durum tarif edilecektir.
 73.  
 74. Ameliyatın akşamı veya ertesi günü hastaneden taburcu olabilirsiniz. Eğer taburculuk esnasında drenleriniz çekilmemiş olursa size drenlerinizi nasıl boşaltabileceğiniz gösterilecektir. Bu durumda günlük dren gelenleriniz konusunda hekiminize danışarak drenin çekileceği söylenen gün hastanede olunuz.
 75.  
 76. Ameliyat sonrası ağrı hissinizin azaltılması için size ağrı kesiciler verilecek ve taburcu olurken yine ağrı kesiciler reçete edilecektir. İlk iki gün ağrı kesicileri kullanmak ağrı ve ödem kontrolü açısından oldukça önemlidir.
 77.  
 78. Ameliyat sonrasında hekiminizin önerisi ile antibiyotik kullanmanız gerekebilir. Bu durumda lütfen ilaçlarınızı saat aralıklarına uyacak şekilde reçete de belirtildiği şekliyle kullanınız.
 79.  
 80. Ameliyat sonrasında mutlaka iki gün yanınızda bir refakatçi bulundurunuz. Kendinizi iyi hissetseniz bile yalnız kalmayınız. Meme ameliyatları sonrasında hastalarda ani hareketler ile ilk 2 gün ortostatik hipotansiyon dediğimiz ani baş dönmeleri olabilmektedir. Bu durumlarda yalnız olmanız tehlike arz edecektir.
 81.  
 82. Sıklıkla hastalarımız 2. günden sonra kendi ihtiyaçlarını halledebilecek fiziksel ve ruhsal duruma ulaşmış olurlar.
 83.  
 84. Çocuk, eş veya ev bakımı gibi hastanın doğrudan sorumluluk aldığı durumlar ise sıklıklı 1. haftanın sonunda rahatlıkla yapılabilmektedir.
 85.  
 86. Çalışma hayatına dönülmesi hastanın bünyesine göre 10 ile 20 gün arasında sürebilmektedir. Bu süreçte hastaya heyet raporu verilerek hastanın istirahati sağlanacaktır.
 87.  
 88. Ameliyat sonrasında takılan özel cerrahi korse (sütyen) üç hafta süre ile kullanılacaktır. Bu süre içinde korsenin kirlenmesi durumlarında sütyen çıkarılarak yıkanabilir ve bu süreçte sütyen takılmaması bir sorun olmaz.
 89. Ameliyat sonrası memenizde özel bandajlar olacaktır. Bu bandajlar kendileri çıkmadıkları takdirde 20 gün süre ile çıkarılmayacaklardır. Dren takılmayan hastalar hemen ameliyattan bir gün sonra, dren takılan hastalar ise dren çekildikten bir gün sonra bu bantları sökmeden banyo yapabilirler. Bantların ıslanması sorun yaratmaz ve banyo sonrası saç kurutma makinası ile kurutulmaları uygun olacaktır. 
 90.  
 91. Meme ameliyatı sonrasında 15. günde hasta yürüyüş tarzı hafif sporlarını yapabilirken reformer pilates, kardiyo, crosfit gibi ağır egzersizlere ise ilk iki ay izin verilmemektedir.