Burun ameliyatı sonrasında burnum tekrar eğrilir mi?

Kıkırdak dokusu hafızası olan bir dokudur. Kıkırdak hafızası kıkırdağın şekli değiştirilse bile eski şekline dönme arzusudur. Kulağınızdan örnek verelim. Kulağınızı iki gün boyunca bantlasak ve öne yatırsak dahil bantlar açılınca eski pozisyonuna dönecektir. Güncel tekniklerimizde kıkırdakların tekrar eğilmemesi için 3-4 aşamalı önlemler alınmaktadır. Buna karşın mevcut hasta serilerimizde en sık revizyon sebebimiz burnun ameliyat öncesi eğriliklerinin ameliyattan sonra azalsa da az bir açı ile devam edebilmesidir.

Bu estetik cerrahiden memnun kalacağım garanti edilebilir mi?

Maalesef sonuçlardan memnun kalacağınız garanti edilemez. Unutmayınız ki hekiminiz de siz de birer insansınız. Hekiminizden ve sizlerden kaynaklanan sorunlar sebebi ile ameliyatlardan sonra sonuçlardan tam anlamıyla memnun olmayan hastalar olabilmekte ve bu hastalarda revizyon cerrahileri gerekebilmektedir.

İzlerimin daha az kalması için ne yapabilirim?

İlk yapılması gereken şey sigara içmemektir. Ayrıca yara yerlerinin nemlendirici kremler ile nemli tutulması yara iyileşmesinin verimini arttırır. Diğer bir önlem yara yerlerinin güneş veya solaryum görmemesidir. İyileşme döneminde güneş gören yara yerlerinde kararma olabilir ve bu durum kalıcı olarak devam edebilir. Bu dikkat edilmesi gereken süre üç aydır. Ayrıca hekimlerin önerdiği yara izini azalttığı düşünülen kremlerin ameliyatın 15. gününde başlanarak günde iki kez üç ay kullanılması yara iyileşmesini destekleyecektir. Diğer bir destek sistemi ise gereken hastalarda silikon tabakalar kullanılmasıdır. Bu tabakalar her hastada gerekli olmamakla beraber gereken hastalarda yara izlerinin azalmasına yardımcı olurlar.

Keloid yani aşırı kabarık yara izi hastasıyım, burun ameliyatı olabilir miyim?

Keloid hastaları bu ameliyatı olabilirler. Burunda belirtilmiş bir keloid oluşumu yoktur. Ancak bu hastalar mutlaka ödemlerinin geç inebileceği konusunda ve burun ucu problemlerinin artabileceği konusunda bilgilendirilmelidirler.

Burun estetiği ameliyatı öncesinde yapılması gerekenler nelerdir?
 1. Burun ameliyatı için başvuran her hastaya tarafımızdan ameliyat bilgilendirme formları verilmekte ve ayrıca sözel olarak oluşabilecek sıkıntılar dahil tüm bilgiler vurgulanmaktadır. Lütfen ameliyata karar vermeden önce aklınızdaki tüm sorunları doktorunuza danışınız.
 2. Hiçbir ameliyatın sorunsuz geçme garantisinin olmadığını unutmayınız. Tıbbi literatürde yer alan ve bilgilendirme formunda yer alan komplikasyonların oluşabileceğini biliniz. Bu komplikasyonlara bağlı olarak her yüz hastanın onunda genellikle lokal anestezi altında nadiren genel anestezi altında gerçekleştirilen ikincil bir ameliyat gerekebilmektedir. Burnunuzda oluşacak şekil değişikliğini beğeneceğinizin garantisi ise kesinlikle verilemez.
 3. Sigara kullanıyorsanız ameliyattan en az bir hafta öncesinde sigara içmeyi bırakmanız anesteziden uyanma sürecinde solunum sıkıntısı yaşama olasılığınızı ve ameliyat sonrasında iyileşme problemi yaşama olasılığını azaltacaktır.
 4. Ameliyatınız genel anestezi altında yapılacaktır. Bu sebeple öğlene kadar yapılacak olan ameliyatlarda, ameliyat olacağınız gece saat 12’den sonra hiçbir şey yiyip içmemeniz gerekir (tıpkı oruç tutar gibi). Midenin boş olmaması durumunda ciddi sağlık sorunları oluşturabilir. Öğleden sonra saat 13.00 ve sonrasında başlayacak ameliyatlar için ise Ameliyattan önce en az 6 saat aç kalmanız gereklidir. Bu sebeple ameliyat sabahı en geç 07.00 de bitecek şekilde yağsız bir tost veya benzeri bir şey yiyerek hafif bir kahvaltı yapabilirsiniz. En az 6 saat açlık gerekeceği için kahvaltı saatinin 7 yi geçmemesi çok önemlidir. En son saat 10:00 da su içebilirsiniz. Yediden sonra katı bir şey yemek ve 10.00 dan sonra su dahil içmeyiniz
 5. Ameliyatın başlayacağı saatten tahlilleriniz yapılmamış ise en az 3 saat, tahlilleriniz yapılmış ise en az bir saat önce ameliyatın yapılacağı hastanenin yatış birimine geliniz
 6. Ameliyata gelirken yanınızda rahat bir istirahat kıyafeti, bir çift terlik, kişisel temizliğiniz için gereken malzemelerinizi getirmeyi unutmayınız. Ameliyat sonrasında kullanılan bazı malzemeleri kendiniz almanız gerekir. Bunlar:
 7. Bunlar:
 8. Okyanus suyu olarak bilinen burun spreyleri (ör: Sterimar, Tonimer vs)
 9. Thiocilline veya Teramysin veya benzeri göz pomadı (dikişlere sürmek için)
 10. Burun ameliyatı sonrasında soğuk uygulama amaçlı kullanılan içi jel dolu soğutucu Burnun içini temizleme amaçlı kulak çubuğu (ucu pamuklu olanlardan)
 11. Morlukların önlenmesi amaçlı önerilen krem
Burun ameliyatından sonra burun düşer mi? Burun düşmesi nedir?

Burun estetiği sonrasında burnun uç kısmının desteğini kaybederek aşağıya dönmesine burun ucu düşmesi denir. Kendi mevcut tekniklerimiz ile burun ucu düşmesi oldukça nadir yaşadığımız bir problemdir ve olduğunda dahi basit dolgu uygulamaları ile sıklıkla gerekebilmektedir. Kendi vaka serimizde burun ucu düşmesine bağlı revizyon oranımız oldukça düşüktür.

Burun estetiği veya burun ameliyatı sonrasında revizyon yani ikinci ameliyat riski nedir?

Burun ameliyatlarından sonra hiç ikinci ameliyat ihtiyacım olmuyor diyen ya doğru söylemiyor ya da ameliyat yapmıyor demektir. Revizyon riskinin olmayacağını garanti etmek mantıklı bir söylem değildir. Kime ameliyat olursanız olun belli bir oranda ikinci bir ameliyat riskiniz mevcuttur. Bu risk bizim için %3-4 arasında değişmektedir. Revizyon cerrahisine ihtiyaç duyulması sebebinin her zaman hakimden  kaynaklandığını düşünmek mantıklı değildir. Sadece hekimin değil, hastanın da insan olduğu unutulmamalıdır. İnsanlar iyileşen organizmalardır ve iyileşme kusurlarına sahip olabilmektedirler.

Burun estetiğinden sonra hangi aralıklarla kontrole gelmeliyim?

Burun estetiğinden sonra ilk kontrol atelin çıkarıldığı ilk haftada, ikinci kontrol ise ikinci ayda yapılmaktadır. Ancak herhangi bir sorun olduğunu düşünen hastalarımız bize doğrudan ulaşarak ara kontroller alabilmektedir. İkinci ayda gerekli görülmesi halinde burundaki küçük sorunların giderilmesi için dolgular eklenebilmektedir. Bu kontrolde ihtiyaç görülmesi halinde hastanın iyileşmesini desteklemek için çeşitli masajlar önerilebilmektedir. Bir problem ile karşılaşılmadığı sürece bir sonraki kontrolümüz önce altıncı ayda, sonra da birinci senede yapılmaktadır. Ancak sorun olduğu düşünülen durumlarda her zaman ara kontroller yapılacaktır. Bir burnun şeklinin oturması genel olarak altı ay ile bir sene arasında sürmektedir. Şişlikler simetrik olarak inmesi için yapılabilecek bir şey yoktur. Bu sebeple erken dönemde burunda pek çok asimetri görülebilmektedir.

Burun estetiği sonrasında ne zaman spor yapılabilir?

Burun estetiği sonrasında basit yürüyüşlere ikinci haftanın sonunda izin verilirken ağır sporların yapılmasına ise altı ila sekiz hafta geçmeden izin verilmemektedir. Bu süreçte yapılacak ağır sporlar burunda kanama ile sonuçlanabilir.

Yazın burun estetiği olunabilir mi?

Burun estetiği teknik olarak her mevsim yapılabilmektedir. Mevsim değişiklikleri ameliyat başarısını değiştirmemektedir. Bununla beraber yazın güneşten korunmak oldukça önemlidir ve ameliyat sonrası ilk 2 ay hastalarımız yüzlerini doğrudan güneş ışınlarından korumalıdır. Bu koruma amaçlı hastalarımız dışarı çıkmadan güneş kremi kullanmalı ve güneşin dik saatlerinde şapka takmalıdır. Ayrıca ameliyattan sonraki ilk iki ay hastalarımız güneş gözlüğü de takamazlar. Bununla beraber ameliyattan üç hafta geçtikten sonra gölge saatlerde denize ve havuza girebilirler. Sonuç olarak doğru önlemleri almak şartı ile yazın sorunsuz şekilde burun ameliyatı olunabilmektedir.

Burun estetiği sonrasında beni neler beklemektedir?

Ayılma sonrasında hastalarımız odasına çıkarılmakta ve iki saatlik bir açlık süresinin sonrasında öncelikle su içerek sonrasında ise hafif katı yiyecekler ile tekrar ağızdan beslenmeye başlayabilmektedirler. Hastalarımız sıklıkla akşam altıya kadar bekletilmekte ve akşam biz içinde kendilerini iyi hissetmeleri halinde geceyi evde geçirmek üzere taburcu edildi bilmektedir. Gece yatarak geçirmek isteyen hastalarımız ise bir gece misafir edilmekte ve ertesi sabah taburcu edilmektedir. Şehir dışından gelen hastalarımız sıklıkla bir gece kalmakta ve ertesi Gün araba ile veya uçak ile seyahat edebilmektedirler. Ameliyatlardan sonra sıklıkla tampon konulmadığı için hastalarımız tampon çekme gibi bir stres yaşamamaktadır. İlk kontrolümüze hastalarımız ameliyatlarının birinci haftasında gelmektedir. Bu kontrolde hastaların burunlarına konan atel çıkarılmakta ve hastaların burnuna iki günlük bir bantlama yapılmaktadır. Daha sonra bu bantlar hastanın kendisi tarafından çıkarılabilmekte ve burun açık bırakılmaktadır.

Burun estetiği ne kadar sürmektedir?

Burun estetiğinde ortalama cerrahi süresi yaklaşık bir saattir. Bu süre için yaklaşık 15 20 dakikası nefes alma cerrahisi yaklaşık 40 45 dakikası ise estetik cerrahi ile ilişkili bir süreçtir. Bir saatlik ameliyat süresinin dışında başka süreçler de hastamızı bekleyen yakınları tarafından anlaşılmalıdır. Öncelikle hastalarımız ameliyathaneye girer girmez ameliyata alınmazlar. Hastalarımızın ameliyat başlamadan yarım saat önce ameliyathaneye çağrılarak bekleme odasında istirahate alınırlar. Ameliyat bitiminde hastalarımızın yarım saat kadar da ayılma odasında beklediği düşünülürse, nakil süreleri de eklendiğinde toplam süre hasta yakınlarına ameliyat süresi attı 1.5 saat olarak düşünülebilir. Bir saatlik ameliyat süresine karşın hastalarımızın ameliyat başlamadan yarım saat önce ameliyathaneye çağrılarak bekleme odasında istirahate alınırlar. Ameliyat bitiminde hastalarımızın yarım saat kadar da ayılma odasında beklediği düşünülürse, nakil süreleri de eklendiğinde toplam süre hasta yakınlarına 2 ile 2.5 saat arasında bir süre gibi gelmektedir.

Anesteziden korkuyorum, korkmalı mıyım?
Burun estetiği ile nefes alma cerrahisi yani septoplasti aynı anda yapılabilir mi?

Aynı seansta nefes alma sıkıntısı yaşayan hastalarımızın fonksiyonel burun cerrahileri de estetik cerrahi ile beraber yapılmaktadır.

Burun estetiği yani rinoplasti için uygun muyum?

Burun estetiği için uygun hasta yüzüne oranla burnunun tamamı veya bir kısmı büyük olan hastalardır. Bunun dışında burundan ciddi bir nefes alma sorunu olan hastalar da burun nefes alma cerrahisi ile beraber estetik cerrahi olmak için uygun hastalardır.

Burun estetiği süreci nasıl işler?

Burun estetiği öncesinde hastalarımız ile iki adet görüşme yapmaktayız. Bu görüşmelerden birincisi esnasında burun estetiği hakkında genel bir bilgilendirme yapılmakta ve süreçte hastalarımızı nelerin beklediği ayrıntılı olarak anlatılmaktadır. Daha sonra hastalarımızın yan profilden fotoğrafları çekilmekte ve hastalarımıza Vectra isimli bir cihaz yardımı ile üç boyutlu similasyon yapılarak ameliyattan sonra onları nasıl bir burnun beklediği kendilerine gösterilmektedir. Bu görüşme sırasında hastalarımıza ameliyatların ücretlendirilmesi ve zamanlamaları ile ilgili tüm bilgiler verilmektedir. Bir sonraki görüşme ise hastanın ameliyatından birkaç gün önce yapılmaktadır. Bu görüşme esnasında hastaların tüm açılardan fotoğrafları çekilmekte ve hastalara ameliyat ile ilgili genel bilgilendirmeler tekrarlanmaktadır.

Burun estetiği sonrasında neler yapmalıyım?
 1. Ameliyattan sonra ilk 48 saat burun çevresine ve gözlerin üzerine soğutucu jel ile saat başı 10 dk veya yarım saatte bir beş dakika soğuk uygulama yapınız. Oluşacak morluk ve şişlikler ilk 48 saat artmaya devam edecektir. Bu sürecin sonunda gözleriniz şişlikten kapanacak kadar şişme oluşabilir.
 2. İlk birkaç gün puding veya püre tarzı çiğnenme ihtiyacı olmayan gıdaların tüketilmesi ve bol bol su içilmesi hasta konforunu arttırmaktadır. Ancak hasta istediği taktirde katı gıdaları da tüketebilir
 3. İlk 48 saat burundan sızma tarzı kanama gelebilir. Daha şiddetli kanama (burundan damla damla kan sızması durumunda) olursa doktorunuza başvurunuz
 4. Morlukların geçmesi 7-14 günü bulmaktadır. Süre kişiden kişiye göre değişmektedir. Özellikle morlukların devam ettiği sürede güneşe çıkmamak daha uygun olacaktır. Güneş ışınları bu evrede ciltte lekelenme yapabilir.
 5. Şişliklerinizin geçmesi uzun bir süreç alacaktır. 10. günde şişliklerin yaklaşık %30’u, birinci ayın sonunda %70’i geçecektir. Kalan %30’luk kısmın geçmesi ise 6 aylık bir süre gerektirmektedir. Burnunuzun son hali ancak bu sürecin sonunda belli olacaktır.
 6. Nefes alma sürecinizde, aynı şişlikler gibi zamanla iyileşecektir. Okyanus suyu kullanımı nefes almanızı rahatlatacaktır
 7. Başınızı yüksekte tutunuz. Sırt üstü yatmanız gerekir. Sürekli bir tarafa dönük yatarsanız o tarafınız daha fazla şişecektir
 8. Burun içinin kulak çubuğu ile temizliği, göz pomadının uygulanması ve okyanus suyu ile burnun içinin yıkanması doktorunuz tarafından gösterilecektir. Uygulama sıklıkları şu şekildedir
 9. Kulak çubuğu ile silme 8 saatte bir (günde 3 kez) (burnun içine uygulanacak)
 10. Göz pomadı 8 saatte bir (günde 3 kez) (sekiz saatte bir) kulak çubuğu ile burnun içine mercimek tanesi kadar
 11. Okyanus suyunu 1. gün saat başı, 2. Gün 2 saatte, 3. Gün 3 saatte, 4. Gün ve kontrole gelene kadar 4 saatte bir her iki deliğe iki “fıs” şeklinde uygulayınız.
 12. Morluk kremini günde 3 kez alt göz kapağı çevrenize tarif edilen şekilde sürünüz
 13. Burnunuzda alçı veya bant olduğu sürece burnunuza su değdirmemeniz daha uygun olacaktır. Bu süreçte yüzünüzü islak mendille temizleyebilirsiniz. Gövdenizi yıkayabilir ve banyo yapabilirsiniz. Saçınızı alçınızı ıslatmadan geriye atarak kuaför usulü yıkayabilirsiniz
 14. Hapşırmak öksürmek ve küçük darbeler burunda şekil bozukluğuna yol açmaz. Sadece siz burnunuzda baskı hissedersiniz. Sürekli hapşırma hissiniz olursa hekiminize danışınız.
 15. Ağrınız olmadıkça ağrı kesici kullanmayınız. Ağrınız olması durumunda aspirin dışındaki ağrı kesicilerden bir adet kullanabilirsiniz. Ağrı kesiciye rağmen devam eden şikayetlerde doktorunuza başvurunuz
 16. Burnunda tampon olan hastalarda doktorunuz size tamponu çekeceği zamanı söyleyecektir ve sizi bilgilendirecektir
 17. Burun ateliniz ameliyatınızdan 7-10 gün sonra çıkarılacaktır. İhtiyaç görmesi halinde doktorunuz ikinci bir atel uygulayabilir. Bu kontrolünüzde dikişlerinizin bir kısmı alınacaktır. Burun içinde alınmayan dikişler kendi eriyen dikişlerdir. Rahatsız etmesi durumunda kendiniz çıkarmaya çalışmayıp doktorunuza başvurunuz.