Yüz Germe ve Boyun Germe Ameliyatı
 1. Yüz germe ve boyun germe ameliyatı kimlere yapılır?
 2. Yüzünde ve boynunda deri ve yumuşak doku sarkması olan hastalar yüz ve boyun germe ameliyatı için uygundur. Bununla beraber her yüz sarkıklığında yüz germe ameliyatı yapılmaz. Sarkmanın derecesi ile beraber yumuşak dokuların sarkma derecesi de önemlidir.
 3.  
 4. Yüz germe ve boyun germe ameliyatı kaç yaşında yapılabilir?
 5. Yüz germe ameliyatı sıklıkla 45-50 yaşlarından sonra tercih edilmeye başlanabilecek bir opsiyondur. Daha önceki yaşlarda yüz germe ameliyatı yapılması ileride yeni bir yüz germe ameliyatı yapılmasını engellemeyecektir. Bu sebeple en hafif problemlerde yüz germe opsiyonunun değerlendirmemek bunun yerine öncelikle dolgu, botoks ve ip gibi yardımcı yöntemleri kullanmak uygun olacaktır.
 6.  
 7. Yüz germe ve boyun germe ameliyatında iz kalır mı?
 8. Her estetik cerrahide olduğu gibi yüz germe ameliyatında da iyi saklanacak şekilde bazı izler kalır. Bu izler saçlı deri içinden başlar, kulağın önünden aşağı doğru iner, kulak memesinin altından kulak arkasına döner ve kulak arkasında saçlı deri içine uzanır. Ancak bu izler sıklıkla çok güzel iyileşir ve izi bulmak oldukça güçtür. Bunun yanında her hastada iz iyileşme kalitesi aynı şekilde olmaz ve izler daha belirgin kalabilir.
 9.  
 10. Sigara içiyorum yüz germe ve boyun germe ameliyatı olabilir miyim?
 11. Sigara yara iyileşmesini bozmaktadır. Yüz germe ameliyatlarından en az 3 hafta önce sigara içilmesi bırakılmalı ve ameliyattan sonra 2 hafta sigara içilmemelidir. Buna uymayan hastalarımızda yüzde yara iyileşmesi sorunu görülmesi sürpriz değildir.
 12.  
 13. Tansiyon hastasıyım, yüz germe ve boyun germe ameliyatı olabilir miyim?
 14. Yüksek tansiyon kontrol edildiği sürece yüz erme ameliyatına engel değildir. Ancak bu hastalarda tansiyonun kontrol edilmesi özellikle ameliyat sırasındaki kanamaların kontrolü ve cerrahın konforu için önemlidir. Ayrıca ameliyat sonrasındaki dönemde tansiyonun kontrol altında tutulmaması cerrahi alanda hematom yani kanama riskini arttırmaktadır. Bu sebeple tansiyon ilacı kullanan hastaların ameliyat öncesi ve sonrasında ilaçlarını aynen kullanmaları önemlidir.
 15.  
 16. Diyabet yani şeker hastasıyım, yüz germe ve boyun germe ameliyatı olabilir miyim?
 17. Kontrol altındaki bir şeker hastalığı yüz germe ameliyatı için engel değildir. Bunun yanında kontrollü olmayan diyabette yara iyileşmesi bozulacağı için ameliyatı şeker hastalığı kontrol altına alınana kadar ertelemek uygun bir seçenektir.
 18.  
 19. Kalp hastasıyım yüz germe ve boyun germe ameliyatı olabilir miyim?
 20. Yüz germe ameliyatı yaklaşık 3-4 saat süren bir anestezi gerektirmektedir. Bu sebeple kalp hastalığı olan hastaların öncelikle kardiyologlarından izin almaları uygun olacaktır.
 21.  
 22. Yüzüm dışında göz kapaklarımda da düşüklük var. İki ameliyatı aynı anda olabilir miyim?
 23. Evet yüz germe ameliyatı blefaroplasti yani göz kapak estetiği ile aynı anda yapılabilmektedir.
 24.  
 25. Yüz germe ve boyun germe ameliyatı sırasında gıdı bölgesi de toparlanır mı?
 26. Yüz germe ameliyatlarının önemli etki alanlarından birisi de boyun ve gıdı bölgesidir. Bu ameliyat esnasında gıdı ve yanak alt yanlarındaki sarkmalar da tedavi edilecektir yani yüz germe ameliyatının önemli bir parçası da boyun germe ameliyatıdır.
 27.  
 28. Yüz germe ve boyun germe ameliyatı lokal anestezi altında yapılabilir mi?
 29. Yüz germe ameliyatı için cerrahi süre düşünüldüğünde konforlu cerrahi genel anestezidir. Ancak sarkması ağırlıklı olarak deride olan hastalarda lokal anestezi de bir seçenek olabilir. Ayrıca iplerle yapılan ve halk arasında Fransız askısı diye bilinen iple yüz germe tekniği lokal anestezi altında yapılır?
 30.  
 31. Yüz germe ve boyun germe ameliyatı ile Fransız askısı diye bilinen spring thread iplerle yapılan yüz germe ameliyatı arasında ne fark vardır?
 32. Yüz ve boyun germe açık bir ameliyattır. Bu ameliyat ile derin dokular gerilebileceği gibi derideki fazla deri de kulak önünde ve arkasına toplanarak alınacaktır. Fransız askısı işleminde ise yüzdeki sarkmalar aynı şekilde toparlanacaktır ancak deri fazlalığı alınamayacağı için etki yüz germe ameliyatındaki kadar etkin olmayacaktır. Burada önemli olan karar hastanın beklentisi ve deri fazlasının miktarıdır. Az miktardaki sarkmalarda Fransız askısı etkin bir yöntem iken, artmış yumuşak doku ve deri sarkmalarında yüz ve boyun germe ameliyatı tercih edilmelidir.
 33.  
 34. Yüz germe ve boyun germe ameliyatları zor geçer mi?
 35. Yüz germe ameliyatından bir gün önce hastalara genel anestezi tetkikleri yapılır ve anestezi doktorlarımız hastaları değerlendirirler. Hastalar gece 12.00 den sonra birşey yemeden sabah hastanede olurlar. Ameliyat sadece yüz germe ise yaklaşık 1.5 saat sürerken boyun germe göz kapağı estetiği ve kaş asma gibi bütünsel yaklaşımlar yapılacaksa toplam süre yaklaşık 4 saate çıkacaktır.
 36.  
 37. Yüz germe ve boyun germe ameliyatında kaç günde iyileşirim?
 38. Yüz germe ameliyatlarından sonra bir veya iki gece hastanede yatarsınız. Ameliyat sonrasında 7. Günde dikişleriniz alınır ve 10 gün korse takmanız gerekir. İlk 10 gün morluk ve şişliklerin yoğun olacağı günlerdir ve sıklıkla dışarı çıkmaya uygun olmanız zordur. 10. Günden sonra yavaş yavaş şişlikleriniz gerilemeye başlar ve bu sürecin sonunda makyaj ile sokağa çıkabilir durumda olursunuz. Genel olarak 20. Günden sonra ise makyajsız dışarıda dolaşacak kadar şiş ve morluklar geçmiş olur. Düğün veya davet gibi özel bir organizasyon planının var ise bunun için bir ay geçmiş olması daha uygun olacaktır.
 39.  
 40. Yüz germe ve boyun germe ameliyatlarında kontrol aralıkları nasıldır?
 41. Ameliyat sonrasında birinci hafta birinci ay, üçüncü ay ve altıncı aylarda kontrole gelmeniz gereklidir.
 42.  
 43. Yüz germe ve boyun germe ile beraber yağ enjeksiyonu da yapılabilir mi?
 44. Yüz germe ameliyatlarında yüzün gerilmesi sağlanırken hacimsel katkı gereken durumlarda yap enjeksiyonları da ameliyata eklenir.
 45.  
 46. Yüz germe ve boyun germe esnasında deri kalitem artar mı? Yüz germe ince kırışıklıkları tedavi eder mi?
 47. Derinin gerilmesi ince kırışıklıkları bir miktar açar ancak tamamen iyileştirmez. Deri kalitesinin arttırılması için ameliyat sonrasında ek lazer veya radyofrekans gibi ek tekniklerden yararlanılır.
 48.  
 49. Yüz germe ve boyun germe yaptırdım bir daha yüzüme bakım yaptırmam gerekir mi?
 50. Yüz germe ameliyatı yüzünüzde belirgin bir düzelme sağlar. Bununla beraber hiçbir tedavi sonsuza kadar etkin olamaz. Tedavinin uzun ömürlü olmadı için hastalarımızın bakımlarına devam etmeleri gerekir.
 51.  
 52. Yüz germe ve boyun germe ameliyatı kaç sene dayanır?
 53. Bunu söylemek zordur, genel olarak yüzünüzün ameliyat öncesi eski haline dönmesi beklenmez ancak genel olarak bu işlemlerin dayanıklılığı 5-7 sene arasındadır denebilir.
 54.  
 55. Yara izlerimin daha az kalması için ne yapabilirim?
 56. İlk yapılması gereken şey sigara içmemektir. Ayrıca yara yerlerinin nemlendirici kremler ile nemli tutulması yara iyileşmesinin verimini arttırır. Diğer bir önlem yara yerlerinin güneş veya solaryum görmemesidir. İyileşme döneminde güneş gören yara yerlerinde kararma olabilir ve bu durum kalıcı olarak devam edebilir. Bu dikkat edilmesi gereken süre üç aydır. Ayrıca hekimlerin önerdiği yara izini azalttığı düşünülen kremlerin ameliyatın 15. gününde başlanarak günde iki kez üç ay kullanılması yara iyileşmesini destekleyecektir. Diğer bir destek sistemi ise gereken hastalarda silikon tabakalar kullanılmasıdır. Bu tabakalar her hastada gerekli olmamakla beraber gereken hastalarda yara izlerinin azalmasına yardımcı olurlar.
 57.  
 58. Keloid yani aşırı kabarık yara izi,hastasıyım, yüz germe ve boyun germe ameliyatı olabilir miyim? Keloid hastaları bu ameliyatı olmamalıdır. Aşırı izler ameliyat memnuniyetini ciddi olarak azaltır.
Bişektomi (Yanak inceltme) Ameliyatı
 1. Bişektomi (yanak inceltme) ameliyatında hangi alana müdahale edilir?
 2. Bişektomi ameliyatında yüzün derin yağ yastıkçığı olan Bichat yağ yastıkçığının bir kısmı ağız içinden yapılan bir santimetrelik bir keşiden girilerek alınır.
 3.  
 4. Bişektomi (yanak inceltme) ameliyatı kimlere uygulanabilir?
 5. Bişektomi özellikle elmacık kemiği ile çene kemiği arasında derin yağ dokusu kalın olan ve buna bağlı olarak yanak dokusu geniş ve yuvarlak görünen hastalara uygulanmaktadır. Amaç yüzü daha üçgen göstermeye yardımcı olmaktır.
 6.  
 7. Bişektomi ameliyatı lokal anestezi ile uygulanabilir mi?
 8. Bişektomi ameliyatında yanağın bölgesel yani lokal anestezi ile uyuşturulması yeterli olur. 
 9.  
 10. Bişektomi ameliyatında iz kalır mı?
 11. Bişektomi ameliyatında yapılan kesi ağız içinden yapılacağı için dışardan görünür bir iz kalmayacaktır.
 12.  
 13. Bişektomi sonrası yanağım çöker mi?
 14. Bishat yağı denilen derin yağ yastıkçığı yanağın sol ve sağ yanında toplamda her tarafta 10 cc civarında hacme sahip bir yağ dokusudur. Bu dokunun tamamı alınmayacağı için istenen incelme dışında bu alanda bariz bir çökme oluşmaz.
 15.  
 16. Bişektomi sonrası yaşlılıkta yanak çöker mi?
 17. Bishat yağının tamamı alınmayacağı ve bu yağ dokusu yer çekimine bağlı zamanla bir miktar yanağa doğru yine sarkacağı için yaşlılıkta bişektomi olmuş hastalarda bir sorun beklememekteyiz. Bunun yanında bu alana hacim takviyesi her zaman mümkündür ve hem yağ enjeksiyonu hem de yapay dolgular ile kolayca yapılabilir.
Lip Lift (Dudak Kaldırma) Ameliyatı
 1. Lip Lift ameliyatı nedir?
 2. Lip lift üst dudağın burun ile birleştiği alandan bir miktar deri çıkarılarak üst dudağın kısaltıldığı ve dudağın kırmızı hacminin belirginleştirildiği bir ameliyattır.
 3.  
 4. Lip lift ameliyatı kimlere uygulanabilir?
 5. Lip lift ameliyatı üst dudağı burun sonrasında uzun ve sarkık duran hastalarda uygulanmaktadır. Dudak burun mesafesi zaten kısa olan hastalar bu ameliyat için uygun değildir.
 6.  
 7. Lip lift ameliyatı sonrası dudak dolgusu yaptırmam gerekir mi?
 8. Lip lift ameliyatı sonrasında dudağın kırmızı kısmı dönerek belirginleşir. Bununla beraber hacim eksiği olan bir üst dudakta lip lift ameliyatı tek başına yeterli olmaz ve dudağa ek yağ dolgusu veya yapay dolgu eklemek gerekebilir.
 9.  
 10. Lip lift ameliyatında iz kalır mı?
 11. Lip lift ameliyatı sonrasında tam burun üst dudak bileşkesinde biz iz kalır. İz tam burun bitiş kavsine oturtularak bir miktar saklansa da dikkatli bir göz yakından baktığında izi fark edebilir. İzin üzerine iyileşme döneminde silikon bazlı kremler kullanılması ve veya karbondioksit lazer uygulaması yapılması izin görünürlüğünü daha az belirgin hale getirmeye yardımcı olacaktır.
 12.  
 13. Lip Lift ameliyatı lokal anestezi ile yapılabilir mi?
 14. Lip lift ameliyatı tek başına uygulandığında rahatlıkla lokal yani bölgesel anestezi ile hasta uyutulmadan uygulanabilir.
 15.  
 16. Lip lift ameliyatının riskleri var mıdır?
 17. Lip lift ameliyatının en büyük riski yara izinin beklenenden daha belirgin olmasıdır. Bunun dışında her organda olduğu gibi lip lift sonrasında dudakta da küçük asimetriler kalabilir. Unutulmamalıdır ki insan vücudu yapay malzemeler gibi simetrik olmaya programlanmamıştır.
Yüze Yağ Enjeksiyonu
 1. Yüze yağ enjeksiyonu nedir?
 2. Vücudumuzda pek çok alanda isteğimiz dışında yağ dokusu birikmektedir. Bunun yanında pek çok kişi yüzün dolgun olmasından memnundur. Yağ enjeksiyonu ile amaçlanan fazla yağın istenmeyen bölgelerden alınarak yüzde takviye istenen alanlara transfer edilmesidir.
 3.  
 4. Yağ enjeksiyonu nasıl yapılır?
 5. Yağ enjeksiyonunda vücuttan alınan yağlar önce santrifüj ile ayrıştırma işlemine alınır. Bu sayede yağ doku ile vücut sıvıları ile birbirinden ayrılır. Daha sonra yağ dokuları küçük enjektörlere transfer edilerek kanül denilen ucu sivri olmayan malzemeler ile iğne deliklerinden girilerek yüzde istenen alanlara transfer edilir.
 6.  
 7. Yağ enjeksiyonu sonrası şişme veya ödem olur mu?
 8. Yağ enjeksiyonları sonrasında yapay dolgulara göre ödem daha fazla olmaktadır. Bu ödem sıklıkla sosyal hayatı 3-7 gün arasında etkilemektedir. Bu sebeple yağ enjeksiyonu yapılacak hastalara sıklıkla bu işlem sonrasında bir 3-7 gün istirahat etmeleri önerilir.
 9. Yağ enjeksiyonu dudağa, çeneye, alına, yanaklara, şakak bölgesine yapılabilir mi?
 10. Yağ enjeksiyonu yüzün tüm alanlarına uygulanabilir. Vücudun kendi dokusu olduğu için alerjik reaksiyon geliştirme riski yoktur.
 11.  
 12. Yağ enjeksiyonu kalıcı mıdır?
 13. Yağ dokusu vücuttan yüze transfer edildiği zaman hacminin bir kısmını kaybeder. Ortalama 100 cc transfer edilen yağın birinci ayın sonunda sıklıkla 30 veya 40 cc’lik kısmı sağ kalacaktır. Yağın avantajı bu sağ kalan kısmın uzun yıllar hacmini korumasıdır. Bunun yanında erken dönemde yağ kendi hacmine oranla çok şişeceği için hastalar ilk hafta yağın fazla geldiğine dair endişe etmekte, 2-3 hafta arasında hacimden mutlu olmakta, bir aya ulaşınca da yağın çoğu eridi diye yakınmaktadırlar. Burada yağın tamamı hiçbir zaman erimemektedir. Bunun yanında ödemler geçtikçe hacim kaybı olacağı için hastalar yağın kalan kısmını sıklıkla fark edememektedir. Bu durumlarda doğru yaklaşım ortalama 3-4 ay sonra ikinci bie yağ enjeksiyonu planlayarak yeniden eklenecek bir %30’luk hacim ile genel kalıcılığı %60-70’ler seviyesine çıkarmak olacaktır. Bu hasta memnuniyetini arttırır ama ikinci bir yağ transferi gerekliliği doğurur
 14. Yağ enjeksiyonu mu, Hyaluronik asit mi? Yağ enjeksiyonu mu yapay dolgular mı? Bu sorunun cevabı kanımca şu şekildedir. Eğer hacim kazandırılacak bölge dudak, burun, çene ucu gibi tek bir alan ise, yapılacak dolgu hacmi 4 cc’nin altında ise her zaman yapay dolgular daha avantajlıdır. Bunun sebepleri arasında, maliyet olarak 4 cc’ye kadar yapay dolgu yapılması ile, yağ enjeksiyonu yapılmasının maliyetinin yakın olması, yapay dolgularda vücuttan doku alınmasına gerek olmaması ile bu yapay dolguların ameliyathane gerektirmeden ofis şartlarında uygulanması sayılabilir. Ama hasta eğer başka bir estetik ameliyat olacaksa ve bu sırada zaten anestezi alacağı için yapılacak dolgularda yağ enjeksiyonu tercih edilebilir. Ayrıca hastada birden fazla alana hacim takviyesi yapılacak ise, gereken yapay dolgu miktarı 4 cc’nin üzerine çıkıyor ise ve ayrıca hasta anestezi alınmaktan çekinmiyor ise yağ dolguları tercih edilebilir.
Fransız Askısı
 1. Fransız Askısı Nedir?
 2. Fransız askısı spring thread isimli iplerle yapılan bir yüz askılama işlemidir.
 3.  
 4. Fransız Askısında kesi yapılır mı?
 5. Fransız askısı denen işlemde yüz germe ameliyatlarının aksine yüzde bir kesi yapılmaz ve iz kalmaz. Bunun yanında saçlı deride küçük kesiler yapılarak ipin dayanak noktaları sabitlenir.
 6.  
 7. Fransız askısı mı, Yüz germe mi?
 8. Yüz ve boyun germe açık bir ameliyattır. Bu ameliyat ile derin dokular gerilebileceği gibi derideki fazla deri de kulak önünde ve arkasına toplanarak alınacaktır. Fransız askısı işleminde ise yüzdeki sarkmalar aynı şekilde toparlanacaktır ancak deri fazlalığı alınamayacağı için etki yüz germe ameliyatındaki kadar etkin olmayacaktır. Burada önemli olan karar hastanın beklentisi ve deri fazlasının miktarıdır. Az miktardaki sarkmalarda Fransız askısı etkin bir yöntem iken, artmış yumuşak doku ve deri sarkmalarında yüz ve boyun germe ameliyatı tercih edilmelidir. Yüz germe ameliyatı etki olarak daha güçlü bir ameliyat olsa da ameliyat ortalama 4-5 saat sürmekte ve hastanın ilk bir hafta sokağa çıkması oldukça güç olmaktadır. Yüz germe ameliyatında hasta ancak 7-10 gün civarında dikişleri alındıktan sonra makyaj ile sokağa çıkabilecek hale gelmekte ve bir arkadaş ortamına katılabilmesi bir aya yakın bir süre almaktadır. Bunun yanında Fransız askısı 30-45 dakika arasında sürmekte, yağ enjeksiyonun yapılmayan durumlarda hasta 2-3 gün içinde yapılan durumlarda hasta bir hafta içinde sosyal yaşantısına dönebilmektedir. Daha kısa sürede etkin bir tedavi arayan hastalar için Fransız askısı oldukça iyi bir seçenektir.
 9.  
 10. Fransız askısı ile hangi alanlara müdahale edilebilir?
 11. Güncel Fransız askı tekniğimizde yüz 4 vektörde desteklenmektedir. Birinci vektör orta yüzü ve nazolabial oluğu, ikinci vektör yukarı yönlü jowl ve ağız köşesini, üçüncü vektör kulak arkası yönünde jawline alanını ve dördüncü vektör çene altından gıdı bölgesini desteklemektedir.
 12.  
 13. Fransız askısı lokal anestezi altında yapılabilir mi?
 14. Fransız askısı işlemi lokal anestezi altında uygulanabilen bir yöntemdir. Bunun yanında eğer Fransız askısı yanında yağ enjeksiyonu da yapılacak ise, yağ enjeksiyonunun alınması sırasında ağrı oluşmasının önlenmesi amacı ile derin bir sedasyon veya kısa bir genel anestezi altında da yapılabilir
 15.  
 16. Fransız askısı ne kadar dayanır?
 17. Fransız askısında kullanılan ipler kalıcı iplerdir. Bu sebeple uygulama uzun kalıcılık sunmaktadır. Genel firma beklentileri 5-7 sene kalıcılık olacağı yönündedir. Bununla beraber bu süre muhtemelen 3-5 sene arasında olacaktır.
 18.  
 19. Fransız askısı yaptırmam ilerde yüz germe ameliyatı yaptırmama engel olur mu?
 20. Fransız askısı kalıcı ipler ile yapılacağı için ilerde yapılacak yüz germe ameliyatında bu iplerin muhtemel geçiş sahalarında dokuların ayrışma işleminin daha zor olacağı düşünülmektedir. Bununla beraber Fransız askısı yaptırmış olmak ilerde yapılacak yüz germeye engel teşkil etmeyecektir.
 21.  
 22. Fransız askısı sonrası ne zaman normal yaşantıma dönerim?
 23. Sadece Fransız askısı yapılıp yağ enjeksiyonu yapılmaz ise bu süre 3-4 gün, beraberinde yağ enjeksiyonu da yapılır ise bu süre bir hafta olarak düşünülmelidir.
Kepçe Kulak Estetiği
 1. Kepçe kulak ne demektir?
 2. Kulağın en dışında kalan çıkıntılı kesimine heliks adı verilir. Normal gelişen bir kulakta heliks denen kısmın kulak deliğine doğru olan kısmında önce bir çukurluk sonra da bir kıvrılma vardır. Bu kıvrılmaya ise anti-heliks denir. Bazı kulaklarda gelişimsel olarak bu kıvrım oluşmaz ve kulak arkaya yatmak yerine ütülenmiş gibi ileriye doğru çıkık durur. Bu duruma kepçe kulak deformitesi denir.
 3.  
 4. Kepçe Kulak estetiği kaç yaşında yapılmalıdır? Kepçe kulak estetiği kimlere uygulanır?
 5. Kulağın büyümesinin yaklaşık yüzde 90’ı 6 yaşında tamamlanmaktadır. Bu sebep ile 6 yaşını dolduran herkese kepçe kulak ameliyatı yapılabilir. Genel usul çocuğun ilkokula başlamadan önceki senesinin yaz tatilinde kepçe kulak ameliyatının yapılmasıdır.
 6.  
 7. Çocuğuma kepçe kulak estetiği yaptırmalı mıyım?
 8. Kepçe kulak deformitesi maalesef çocuklar arasında alay konusu olmaktadır. Çocuklarda beden algısı 4-5 yaşından sonra belirginleşmekte ve çocuğa bu yaşlarında arkadaşları kulağının neden kıvrık olduğunu sormaya başlamaktadır. Bu sorular sonraki yıllarda çocukta özgüven kaybına yol açabilmektedir. Bu sebeple çocukların ilkokula başlamadan önce bu ameliyatı olmaları uygundur.
 9.  
 10.  
 11. Kepçe kulak ameliyatı lokal veya genel anestezi altında yapılabilir mi?
 12. Kulak bölgesel yani lokal anestezi ile uyuşturulmaya çok elverişli bir bölgedir. Bununla beraber sıklıkla 12-13 yaşlarına kadar lokal anestezi ile alanın uyuşup ameliyat sırasında hastanın sakin bir şekilde durmaya ikna edilmesi oldukça güçtür. Bu sebeple kepçe kulak ameliyatı genellikle 12 yaşına kadar genel, 12 yaşından sonra lokal anestezi altında yapılabilir .
 13.  
 14. Kepçe kulak ameliyatı nasıl yapılır?
 15. Kepçe kulak ameliyatında kulağın karşıdan görünmeyen kısmına üç santimetrelik bir kesi yapılır. Bu alana yapılan flepler ve konan dikişler ile kulak dokusu arkaya doğru yatırılarak kulakta antiheliks denen kıvrım yeniden oluşturulur.
 16.  
 17. Kepçe kulak ameliyatında iz kalır mı?
 18. Kepçe kulak ameliyatında kesi kulağın tamamen arkasında kalacağı için karşıdan bakışta görünen bir iz kalmayacaktır.
 19. Kepçe kulak ameliyatı ağrılı mıdır? Kepçe kulak ameliyatı sıklıkla kolay tolere edilir. Bir iki günlük ağrı kesici kullanımı sonrasında sıklıkla ek ağrı kesici kullanımına ihtiyaç kalmamaktadır.
 20.  
 21. Kepçe kulak ameliyatı riskli midir? Kepçe kulak ameliyatından sonra erken dönemde ne gibi komplikasyonlar görülebilir? Kepçe kulak ameliyatındaki risklerden anestezik maddeler ile ilgili olan riskler her lokal ve genel anestezi ameliyatlarında olanlarla aynıdır. Ameliyatın kendisi ile ilgili en sık görülen komplikasyon ameliyat sahasında kanamaya bağlı hematom oluşmasıdır. Bu durumda hasta tekrar ameliyata alınmak ve oluşan kanama boşaltılmak zorundadır. Bu risk ortalama %1-3 arasındadır. Diğer bir olası erken dönem sorunu ise enfeksiyondur. Sıklıkla uygun antibiyotik kullanımı ile kontrol altına alınan bu durum çok nadiren kulakta şekil bozukluğu oluşturabilir. Erken tanı ve tedavisi önem arz eder.
 22.  
 23. Kepçe kulak ameliyatı sonrası nelere dikkat etmeliyim?
 24. Kepçe Kulak ameliyatı sonrasında kulağınız 2-3 gün sarılı kaldıktan sonra açılacaktır. İlk 2 hafta kulak ters yönde yapılan hareketlere daha duyarlıdır ve b u sebeple hastalara ilk 2 hafta kulağını bir bandaj ile koruması tavsiye edilir.
 25.  
 26. Kepçe kulak ameliyatı sonrasında kulağım tekrar açılır mı?
 27. Kepçe kulak ameliyatı sonrası tüm önlemlere karşın hastaların %5-7’sinde kulakta tekrar hafif açılma olabilmektedir. Bu durumlarda hastaya lokal anestezi altında tekrar revizyon cerrahisi gerekebilmektedir.
 28.  
 29. Kepçe kulak ameliyatından aylar sonra kulak arkamda şişme oluştu, ne yapmalıyım?
 30. Bu muhtemelen ameliyat sahasına konulan kalıcı dikişlere vücudunuzun gösterdiği bir reaksiyondur. Ameliyattan 6-12 ay sonrasında bu dikişlerin alınması sıklıkla bir sorun yaratmayacaktır ve sorunu çözecektir. Daha erken reaksiyonlarda ise hekiminiz antibiyotik ile durumu kontrol altına almaya çalışıp ipleri yerlerinde korumak isteyecektir. Mecburi durumlarda ipler alınınca kulakta tekrar açılma oluşabilir. Kulak arkasında dikiş hattınızda boylu boyunca sosis tarzı şişme varsa ise bu bir yara iyileşme kusuru olan keloid rahatsızlığının bir belirtisi olabilir. Bu durumda hekiminiz ile bağlantı kurmanız faydalı olacaktır.
 31.  
 32. Keloid yani aşırı yara iyileşmesi hastasıyım, kepçe kulak ameliyatı olabilir miyim?
 33. Maalesef keloid rahatsızlığı olanlar kepçe kulak ameliyatı olamazlar .